חוק ההמלצות והבעייתיות בו

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

מה הוא חוק ההמלצות ומהי הבעייתיות שבו? / עו”ד אוהד שפק

בסוף דצמבר 2017 אושרה בכנסת הצעת “חוק ההמלצות”, או בשמה הרשמי “הצעת חוק סדר הדין הפלילי (תיקון – איסור המלצה או חוות דעת של רשות חוקרת), התשע”ח-2017” הכוללת תיקון לחוק סדר הדין הפלילי, אשר מסדיר את הכללים העיקריים לניהול משפט פלילי בישראל.

החוק ייצור שני שינויים במצב הקיים בתיקי החקירות שהמשטרה מעבירה לפרקליטות:

(א)במקרים בהם הפרקליטות או היועץ המשפטי לממשלה מינו פרקליט מלווה לחקירה – בתיקים אלה, שהם לרוב תיקי חקירה רגישים במיוחד, אסור יהיה למשטרה לצרף לחומר החקירה חוות דעת באשר לתשתית הראייתית או לדיות הראיות להגשת כתב אישום. מדובר בערך ב-200 תיקי חקירה רגישים וסבוכים והחוק מבקש כי המשטרה, או כל רשות חוקרת אחרת שלא “לחבר את הנקודות” ממלוא הממצאים בתיק ולמעשה להעביר את התיק, בצורתו הגולמית לפרקליטות.


(ב) איסור פרסום לציבור של עמדת המשטרה בעניין התגבשות תשתית ראייתית. יש לזכור כי על-פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה משנת 2003, ניתן לאפשר למשטרה במקרים מיוחדים לפרסם את סיכום החקירה, לרבות עמדת המשטרה בעניין התשתית הציבורית. המדובר לרוב במקרים בעלי עניין ציבורי מיוחד – כדוגמת חקירות של אנשי ציבור ופקידים בכירים הן ברמה הלאומית והן ברמה המקומית. בפועל, ישנם כמה עשרות תיקים בשנה שבהם הציבור מקבל מידע רשמי על חקירות של אנשי ציבור ועל מה הם נחקרו.

מהי הבעייתיות בחוק הזה?
(1) החוק יפגע ביעילות הממשק שבין המשטרה לבין הפרקליטות ללא כל הצדקה עניינית. ללא סיכום התיק, לפרקליטות יהיה קשה למפות את התיק ולהשתמש בממצאים של המשטרה. עם כוח אדם מוגבל, ושנותר זהה, הדבר יגרום בהכרח לעיכוב בטיפול בתיקים.
(2) זכות הציבור לדעת – החוק יגרום להרחקת מידע מהציבור. הפרקטיקה היום היא שהמשטרה מוסרת מידע על חקירות של אנשי ציבור בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. הדבר מאפשר לנו, הציבור, במהלך תקופת החקירות (שיכולות להימשך גם שנים) להעריך את איש הציבור הנחקר ולדעת באם להמשיך ולרחוש לו אמון, וזאת על פי מידע רשמי המגיע מגורמי אכיפת החוק ולא מהעיתונות – עניין הקשור למערכות בחירות, גם ברמה הלאומית וגם ברמה המוניציפלית. מדובר בעוול הפוך גם, שיכול להיגרם לאיש ציבור. אם איש ציבור נחקר במשטרה, והמשטרה החליטה לסכם את חקירתו עקב היעדר ראיות מסכימות. זכותו של איש הציבור שמידע זה יובא לציבור.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34, 9214913
תל אביב: רחוב יהודה ונח מוזס 13 (בית אגיש רבד), 6744252.

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן