חכירה ל-999 שנים

תוכן עניינים

כל שכירות ארוכת טווח לתקופה העולה על 25 שנים מוגדרת בחוק המקרקעין כ-"חכירה לדורות".

 

כיום, התפיסה הרווחת בציבור ובבפסיקות בתי המשפט, בנוגע לחכירה לדורות בכלל ובנגוע לחכירה של 999 שנים ויותר, הינה כי "חכירה – כמוה כבעלות".

 

כלומר, זכות החכירה שקולה לבעלות של ממש בקרקע. כך למשל, לעניין מיסוי מקרקעין, החוק אינו מבחין בין מכר זכות בעלות לבין מכר של זכות חכירה לדורות, ומגדיר את שתי הזכויות כ"זכות במקרקעין" החייבת במס. כמו כן, בשנים האחרונות, ניכרת מגמת רשות מקרקעי ישראל להקנות בעלות לחוכרים לדורות בקרקעות שבבעלותה והוחכרו.

 

עם זאת, ייתכנו מקרים בהם הסכם החכירה מגביל ומצמצם את היקף זכויות החוכר לדורות – גם כשמדובר בחכירה למשך 999 שנה. או אז בתי המשפט בוחנים ומפרשים את לשונו ותוכנו של הסכם החכירה הספציפי, כל מקרה לגופו תחת ההנחה כי זכות הבעלים הרשומים לא בוטלה, והם עדיין בעלים של המקרקעין וזכותו של החוכר לדורות נדחקת הצידה.

 

בטרם מבצעים עסקת נדל"ן בזכויות שהן חכירה לדורות יש לקרוא היטב את הסכם החכירה ואת כל המסמכים הנלווים לעסקה, ומוטב להסתייע בעורך דין נדל"ן המתמחה בנושא. 

 

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן