פטור ממס שבח

מס שבח הוא מס שהמוטל על-ידי מדינת ישראל לפיו כל מי שמוכר נדל"ן מחויב לשלם מס על הרווח הנצבר לו ממכירת הנדל"ן. חוק מס שבח מטיל מס על הרווח שנוצר למוכרים כתוצאה ממכירת הנדל"ן, ולכן באופן טבעי וברור אם אין רווח – אין תשלום מס. 

 

חוק מס שבח נותן פטור ממס שבח לבעלים של דירת מגורים יחידה, אשר מכר אותה ברווח, כאשר הפטור מוגבל לסכום מכירה של 4.5 מיליון ₪ (ואף יותר – שכן הסכום מוצמד למדד, ונכון לשנת 2023 עולה על 4.5 מיליון ₪. 

 

כדי להיות זכאים לפטור ממס שבח, יש לעמוד במספר תנאים שחוק מס שבח קובע, אבל אם עומדים בכל תנאי הפטור ניתן לקבל פטור ממס שבח בגין דירה יחידה הנמכרת על-ידי מוכר. 

 

החוק מאפשר למוכר דירה לנצל את הפטור ממס שבח גם אם לו דירת מגורים נוספת על דירתו היחידה, אולם אך ורק אם הדירה הנוספת נרכשה כתחליף לדירה הראשונה שנמכרת – אם הדירה הנוספת נקנתה ב-18 חודשים לפני מכירת הדירה הראשונה. ההיגיון של החוק אומר שאם זו דירתו היחידה של אדם, והוא קונה דירה נוספת – בדרך כלל למגורים (אבל לא חובה) – הרי שתהיה לו שנה וחצי לעבור להתגורר בדירה החדשה ולמכור את הדירה הישנה. 

 

פטור ממס שבח הוא עניין מסובך ועולה רבות במסגרת פסקי דין של בתי המשפט בישראל עקב שאלות לא ברורות: 

 

  1. ממתי נספרים ה-18 חודשים? – לחץ כאן

  2. האם התקרה של 4.5 מיליון ₪ – ביחס למוכר או ביחס לשווי הדירה? לחץ כאן

  3. האם יהיה פטור ממס שבח גם אם יש לי דירה וכן עוד חלק נוסף מדירה (עד שליש או עד חצי דירה מירושה)? – לחץ כאן

  4. האם אוכל לקבל פטור ממס שבח על דירת מגורים שלמעשה בהיתר הבניה היא מחסן אבל מושכרת למגורים? לחץ כאן

  5. מה אם הדירה הרוסה או לא ראויה למגורים? האם ניתן לקבל פטור ממס שבח? – לחץ כאן

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד אוהד שפק, מייסד המשרד, מומחה במקרקעין ובמיסוי נדל"ן ומלווה עסקאות מימון ונדל"ן בינלאומיות. עו"ד שפק משמש כיום כיושב ראש מחוז ירושלים של לשכת ארגוני העצמאים בישראל, וכחבר וכמייסד עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים בישראל ובכלל זה חיזוק עיקרון השוויון והפרדת הרשויות ומאבק לשיפור נורמות השלטון ולמיגור שחיתות שלטונית.
המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).

השאר תגובה

תוכן עניינים
פטור ממס שבח

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן