קניית דירה מקבלן – חתימת חוזה

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

קניית דירה מקבלן – חתימת חוזה / עו”ד אוהד שפק

לפני שבועיים פרסמתי באתר מדריך לפני חתימת חוזה כאשר רוכשים דירה מקבלן. המדריך המליץ לבדוק היטב את איזור המגורים והסביבה, לבחון כי היזם/קבלן הוא אכן הבעלים של הקרקע, לבדוק מי הקבלן שעתיד לבנות את הפרויקט, לבקש כי הקבלן יציג את היתר הבנייה וכמובן – לבחון לעומק את הדירה הנרכשת.

לאחר שהוחלט להתחיל בהליך של רכישת הדירה, ניתן לפנות למשא ומתן עם הקבלן על תנאים שונים בחוזה, כדוגמת מחיר הדירה, סדר התשלומים, הצמדת התשלומים למדד תשומות הבנייה, המפרט הטכני ועלות השדרוגים והשינויים.

א. מחיר הדירה – ניתן להתמקח עם הקבלן על המחיר וחשוב לשים לב שהחוזה כולל את מחיר הדירה הסופי לאחר ההנחה (אם ניתנה) ולאחר הוצאות פיתוח כאשר הוא כולל מע”מ, ומצוינים במפורט מהם התשלומים הנוספים שיהיה על הקונה לשלם: עלות החיבור לחברת החשמל, חברת המים וחברת הגז, הוצאות משפטיות וכל הוצאה אחרת.

ב. סדר תשלומים – נהלו משא ומתן לגבי פריסת התשלומים אשר נוחה לכם. כמובן שפריסת התשלומים תלויה בהיקף המשכנתא שנוטלים, אך נסו להתאים את התשלומים הראשוניים בהתאם לנוחות שלכם. בדרך כלל התשלומים יהיו מוצמדים גם למדד תשומות הבנייה, שעל-פי רוב הוא יותר גבוה ממדד המחירים לצרכן. ניתן לבקש להצמיד את התשלומים למדד המחירים לצרכן ולא למדד תשומות הבנייה. ניתן כמובן בהסכמה ביניכם לבין הקבלן, להקדים את התשלומים ולנסות “לחסוך” את עליית המדד.

ג. שינויים בדירה – יש להקפיד לציין בחוזה את השינויים והתוספות האפשריות לדירה, וכך גם את העלויות והזיכויים עבור אביזרים שמוותרים עליהם. ניתן לבקש כי עד למועד יציקת הרצפה, יהיו הקונים רשאים להזמין שינויים בתכנון פנים הדירה ללא תוספת תשלום. כך, למשל, יהיה אפשר להזיז מחיצות פנים או נקודות חשמל ומים, או לתכנן פתחי מיזוג אוויר נוספים ללא תשלום נוסף. במסגרת המשא ומתן לפני חתימת החוזה, כדאי גם לבקש מהקבלן תוספת של נקודות חשמל, מאור או טלפון ללא עלות נוספת.

ד. המפרט הטכני – חשוב לוודא כי כל ההסכמות וההבטחות שהקבלן או איש השיווק מטעמו נתן לכם – אכן רשומים בחוזה. נסו להתאים את המפרט הטכני לתכנון הפנים של הדירה וכדאי להתמקח על עלות השדרוגים.

בניגוד לתפיסה הרווחת, עורך דין מיומן ובקיא בתחום יכול לפעול לשינויים משמעותיים בהסכם עם הקבלן, אשר יכולים להטיב בצורה משמעותית עם הרוכשים. יש לזכור כי החוזה הארוך ששולח הקבלן הוא לא עובדה מוגמרת, ותמיד ניתן להכניס בו שינויים לטובת הרוכשים.  

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34, 9214913
תל אביב: רחוב יהודה ונח מוזס 13 (בית אגיש רבד), 6744252.

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן