עורך דין דיירים

בכדי לחזק מבנים רבים במדינת ישראל מפני רעידות אדמה וכן כדי להגן על אותם מבנים מפני ירי טילים, אושרה בשנת 2005 תכנית מתאר ארצית מספר 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, או בשם הידוע לכל תמ"א 38.

 

התמ"א משמשת מחד כמסלול מהיר לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה ותוספת מרחבים מוגנים באיזורים המועדים לסיכון, ומאידך כמסלול ל-"התחדשות עירונית" בשכונות עירוניות וותיקות באמצעות הליך יחסית מהיר לתוספת של דירות בערים ובאופן פרטני באיזורי ביקוש.

 

תמ"א 38/1 (תוספת בנייה לדירות) או תמ"א 38/2 (הריסת הבניין ובניה מחדש) או פרויקט פינוי ובינוי שלא מכח תמ"א 38 אינם מחייבים ליווי משפטי מצד בעלי הדירות, אולם כמו כל עסקת נדל"ן – מוטב שצד לעסקת נדל"ן יהיה מיוצג על-ידי בעל מקצוע שתפקידו הבלעדי הוא לדאוג לאינטרסים שלו ולמקסם את התמורה שהוא מקבל מהעסקה.

 

בל נשכח שמדובר בעסקת נדל"ן לכל דבר. בעלי הדירות מוכרים את זכויות הבנייה האפשריות שיש להם בקרקע שלהם / בבניין שלהם, וכנגד מכירה זו הם זכאים לתמורה הנתונה למו"מ מסחרי.

 

עורך דין דיירים

 

עורך דין שמייצג את בעלי הדירות הוא עניין חיוני בכל עסקת התחדשות עירונית, וטוב יעשו בעלי הדירות אם ימנו כבר בשלב הראשון עורך דין דיירים מומחה ומיומן שייצג אותם בכל שלבי הפרויקט.

 

עורך דין דיירים מלווה את בעלי הדירות לאורך כל תקופת הפרויקט ועד לסיומו בהשלמת רישום הבניין החדש ורישום הדירות החדשות של שם בעלי הדירות תוך שהוא מעניק להם ייעוץ משפטי שוטף וסיוע בקידום הפרויקט הארוך, אשר צפוי להימשך לא מעט שנים.

 

עורך הדין אותו ממנים בעלי הדירות אחראי לקיים פגישות שוטפות עם בעלי הדירות או עם הנציגות שנבחרה, להסביר ולהתוות דרכי פעולה לקידום הפרויקט, ללוות ולתת ייעוץ משפטי בכל הנוגע בבחירת יזם מתאים שיבצע את הבנייה, ובכלל זה קבלת הצעות מיזמים שונים ובדיקתן, ניהול מו"מ עם היזמים השונים עד להגעה להסכמה מצד בעלי הדירות על היזם המקובל עליהם.

 

עורך דין דיירים מסייע גם בדרך כלל בבחירת מפקח בנייה, שמאי מקרקעין, וכן יועצים אחרים שיסייעו לבעלי הדירות לשמור על זכויותיהם בפרויקט.

 

שלב המשא ומתן עם היזם הוא נדבך נוסף בייצוג של עורך דין דיירים מנוסה ומיומן, ועל עורך הדין לנהל את המשא ומתן עד אשר יסכימו הצדדים על נוסח סופי של הסכם, אשר ישמור בצורה מיטבית על זכויות בעלי הדירות.

 

מומלץ כי עורך דין דיירים ידאג כי בעלי דירות אשר אינם קוראים בשפה העברית, היזם יספק להם מסמך אשר כולל את עיקרי הצעתו כשהוא מתורגם לשפתם ומתורגמן יסביר להם את עיקרי ההסכם.

 

חשוב להדגיש כי עורך דיירים בפרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי אחראי לעקוב גם אחר הליכי התכנון והבנייה המקודמים על-ידי היזם עד לקבלת היתר בניה וכן לעקוב אחר הדיווחים המוגשים על-ידי היזם לרשות המסים בגין ההסכם שנחתם.

 

חשוב מאד כי בעלי הדירות יבחרו עורך דין דיירים שהוא בעל הידע והניסיון המקצועי לטפל בפרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי, ואשר יתחייב כלפי בעלי הדירות כי הוא ייצג אך ורק אותם ולא את היזם אשר נבחר או ייבחר לביצוע העסקה בשום צורה שהיא. כמו כן, מוטב אם עורך דין דיירים, אשר נבחר על-ידי בעלי הדירות, יצהיר כלפי לקוחותיו כי הוא אינו נמצא במצב של ניגוד עניינים בינו לבין מי מבעלי הדירות או היזם, ואם יש קשר כלשהו – מומלץ להודיע על כך מראש.

 

משרדנו משמש כעורך דין דיירים בפרויקטים רבים של תמ"א 38 או פינוי בינוי. למידע נוסף ניתן לפנות למשרדנו.

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

תוכן עניינים

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן