מס ירושה

תוכן עניינים

מס ירושה חל על החלק של היורש בירושה, ושיעור המס תלוי לקרבה של המוריש ליורש וגם לחלק שלו בירושה.

 

מס עיזבון הוא מס המוטל על נכסים שהמוריש הותיר לאחר מותו ולא מס המוטל על היורשים. בדרך כלל, המיסוי המוטל אינו קשר למספר היורשים או לחלק שלהם בירושה. 

 

מקום המדינה ועד תחילת שנות ה-80 היה נהוג בישראל מס עיזבון, על הנכסים שנפטר הוריש אחריו, כולל אלו שהעביר למישהו אחר בחמש השנים לפני שהלך לעולמו.

 

מס ירושה בחו"ל

 

ב-24 מדינות ב-OECD קיים מס עיזבון או מס ירושה, ובמרביתן יש גם מס על מתנות – למשל בגרמניה, בריטניה, צרפת, יוון, פולין, הונגריה וגם מחוץ ל- OECD למשל בארה"ב.

 

מס ירושה 2023

 

ישנן מדינות בהן בוטל מס הירושה – ביניהן ישראל, כאשר נכון לשנת 2023 לא חל בישראל מס על ירושה או על עיזבון.

 

למעשה אדם המוכר את דירת מגוריו, ובתנאי שאינו דירתו היחידה, חייב בתשלום מס שבח על הרווח שעשה, ואילו אדם המוריש את דירת מגוריו אינו חייב במס.

 

מעת לעת עולות הצעות חוק של חברי כנסת לחוקק חוק מס עיזבון, שיטיל מסים של 10% ואף יותר על עיזבונות מעל 10 מיליון ₪ וכיוצא בזה.

 

אמנם בישראל כיום אין מס ירושה, אולם כאשר קונים נכסי נדל"ן בחו"ל, מוטב לבדוק היטב מהם המסים על ירושה או עיזבונות במקרה שהרוכש ילך לעולמו. 

 

טיעונים בעד הטלת מס ירושה

 

התומכים בהטלת מס עיזבון או מס ירושה טוענים כי ירושה יוצרת פערי שוויון משמעותיים בין אנשים, שכן היא מגדילה את ההכנסה ואת רווחתם הכלכלית של היורשים. לא אחת אנו רואים יורשים שמקבלים במפתיע באמצע החיים דירות מגורים באיזורי ביקוש בישראל, קרקעות נרחבות לחקלאות או למגורים ואף נכסים בחו"ל. לכן, טוענים אלו שתומכים בחקיקת מס ירושה כי ירושה דומה לכל הכנסה אחרת, ויש להטיל עליה מס.

 

טיעונים נגד הטלת מס ירושה

 

המתנגדים להטלת מס ירושה טוענים כי מס שכזה פוגע בחיסכון ובצמיחה הכלכלית ואנשים יעדיפו לצרוך את כל הונם מאשר לחסוך במהלך חייהם ואז להוריש את הונם באופן שיטיל מסים על יורשיהם. המס גם עשוי להטיל נטל כבד על עסקים קטנים או על עסקים משפחתיים ומשקי חקלאות משפחתיים ויקשה עליהם להעביר את העסק לדור הבא במשפחה. הטענה כי יורשים יידרשו למכור את העסק או את המשק או הנחלה כדי לשלם את המס.

 

בנוסף, במדינות רבות מס העיזבון יצר סביבו תעשייה גדולה של תכנון מס והימנעות מתשלום.

 

מס שבח ומס ירושה

 

למעשה אדם המוכר את דירת מגוריו, ובתנאי שאינו דירתו היחידה ועד תקרה של כ-4.9 מיליון ₪ נכון לשנת 2023 (שמעליה עליו לשלם מס שבח על החלק היחסי), חייב בתשלום מס שבח על הרווח שעשה, ואילו אדם המוריש את דירת מגוריו אינו חייב במס.

 

מס עיזבון בישראל

 

מעת לעת עולות הצעות חוק של חברי כנסת לחוקק חוק מס עיזבון, שיטיל מסים של 10% ואף יותר על עיזבונות מעל 10 מיליון ₪ וכיוצא בזה. וועדות מקצועיות המליצו להטיל מס של 10% כאשר ערך העיזבון נטו עולה על 2 מיליון ₪.

 

השקעות נדל"ן בחו"ל – מס ירושה

 

אמנם בישראל כיום אין מס ירושה, אולם כאשר קונים נכסי נדל"ן בחו"ל, מוטב לבדוק היטב מהם המסים על ירושה או עיזבונות במקרה שהרוכש ילך לעולמו. לעתים החוק המקומי במדינה בה נרכש הנדל"ן קובע כי יינתנו פטורים מתשלום מס או הטבות במס אם הנכס או הנכסים המועברים על-פי צוואה או בירושה לפי החוק המקומי מועברים לבני המשפחה הגרעינית.

 

מוטב גם לבדוק אם במדינה הספציפית יש חובת דיווח לרשות המסים לאחר פטירתו של אדם, בכדי שרשויות המס המקומיות ייבדקו אם יש חבות במס ומהי אותה חבות. לעתים ניתנים פטורים מדיווח כאשר העיזבון אינו עולה על שווי מסוים, אך יש לבדוק את התנאים בחוק בכל מדינה ומדינה.

 

בחישוב המס חשוב לבדוק אם ניתן להפחית סכומים מסוימים כניכויים, וכך להקטין את חבות המס, בדומה למשל לתשלום מס שבח בישראל. ניכויים שבדרך כלל מוכרים הם למשל הוצאות קבורה, הוצאות ניהול העיזבון (שכר טרחת עורך דין או מנהל העיזבון או אגרות), חובות שהיו לעיזבון, משכנתאות, סכומים המועברים לצדקה וכיוצא בזה. 

 

שאלות ותשובות

 

האם יש מס ירושה בישראל? כרגע לא (אמצע שנת 2023). אבל החקיקה מתעדכנת כל העת ומומלץ לבדוק כאשר רלוונטי.

 

האם למס ירושה או מס עיזבון יש השפעה כאשר אני קונה נדל"ן בחו"ל? כן, תלוי לפי הכללים של אותה מדינה והמיסוי החל באותה מדינה על ירושה.

 

ירשתי דירה – מהו המיסוי החל עליי? נכון לשנת 2023 אין מס על עצם ההורשה, אך ייתכן ותהיה חבות במס שבח כאשר היורש ימכור את הדירה. יש לפנות לעו"ד המתמחה בנדל"ן ובפרט במיסוי נדל"ן וירושות כדי לבדוק פרטנית.

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן