אחריות מתווך בעסקת מכר

תוכן עניינים

בית המשפט קבע כי תיווך הוא מקצוע שדורש מיומנות ומקצועיות. המתווכים מסרו מידע לא מדויק בנוגע למצב התכנוני של הנכס - ישיבו את עמלת התיווך שקיבלו וישלמו הוצאות בסך של 15,000 ש"ח

 

אחת העסקאות המשמעותיות ביותר בחייהם של אנשים, ויש שיגידו המשמעותית ביותר, היא קניית דירה. במסגרת עסקת קניית הדירה, חותם הקונה על הסכם רכישה, אשר אמור להסדיר את כל הפרטים בעסקת הנדל"ן – לוח התשלומים, מועד קבלת הדירה, היבטים משפטיים ועוד.

 

מקובל בישראל בהסכמי רכישה של דירות יד שנייה כי הרוכש קונה את הדירה במצבה כפי שהוא כיום – AS IS – וכי לפני שחתם על ההסכם הוא בחן את הדירה ומצא אותה לשביעות רצונו ומתאימה לו.

 

לצד הסעיף כי הקונה בדק לפני ולפנים את הדירה ניצבת חובתו של המוכר לפרט בפני הקונה את הליקויים הקיימם בדירה וכל מידע רלוונטי שעשוי להיות חשוב לקונה בעסקת רכישת הדירה. אי גילוי של עובדות רלוונטיות לפני חתימת החוזה עלול להוות הטעיה של המוכר את הקונה והתפיסה היא כי בעסקת מכירת נדל"ן למוכר יש גישה טובה ונוחה יותר למידע על הנדל"ן ועל העסקה בכלל וחובה עליו לגלות לקונה פגמים מהותיים שעשויים להתקיים בנכס.

 

מקרה מעניין הגיע לאחרונה לבית המשפט בחיפה. בני הזוג מודי והילה פלומן רכשו דירה בגבעת דאונס שבכרמל בחיפה בסך של למעלה מ-2 מיליון שקלים. המוכרים נטעו את התחושה בפני הקונים כי יש אפשרות להשתמש בגג וכי הדירה כוללת גם אפשרות לבנות בניה נוספת על הגג, אולם לא גילו שישנם הליכים משפטיים בעניין היתר בניה לצורך שימוש בגג וכי תוכניות שהגישו בעבר נדחו על-ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה וכי קיים צו מניעה המונע כל אפשרות להשתמש בגג.

 

הקונים תבעו את המוכרים על ההסתרה ועל הנזקים שנגרמו להם. בנוסף, החליטו הקונים להגיש תביעה גם נגד המתווכים אשר לטענתם הפרו את חובת הנאמנות כלפיהם בכך שהטעו אותם והציגו להם מצגי שווא, ולא נתנו להם שירותי תיווך ישרים והגונים.

 

בית המשפט קבע כי תיווך הוא מקצוע שדורש מיומנות ומקצועיות. על מתווך להבין מה היא משכנתא, מה המשמעות של שעבוד על נכס מקרקעין, עליו להיות בעל נגישות ובעל יכולת לבדוק פנקסים רשומים על פי דין כמו הטאבו, צריך להיות מסוגל מה קבע מהנדס העיר, מהם היתרי הבניה שניתנו ביחס לנכס, האם ישנן תביעות עומדות ותלויות כנגד הנכס ועוד.

 

כמו כן, הדגיש בית המשפט כי כאשר מתווך מתבקש על-ידי הלקוחות שלו לבדוק את המצב התכנוני של הנכס, והוא נענה לבקשה ופועל בעניין, עליו לנהוג בזהירות בנסיבות בהן היו יחסי אמון בין הצדדים. המתווכים מסרו לקונים מידע בנוגע למצב התכנוני של הנכס ולא חקרו לעומק, ובכך הפרו את חובת הזהירות והאמון המוטלות עליהם.

 

בית המשפט קבע בנוסף כי המוכרים הטעו את הקונים במסגרת הסכם המכר והפרו את חובת הגילוי שהייתה מוטלת עליהם, כאשר העובדות היו בידיהם.

 

נקבע כי המוכרים ישלמו לקונים פיצוי של כ-140,000 ₪ והמתווכים יחזירו את 40,000 ש"ח שקיבלו כדמי התיווך מהתובעים וישלמו חלק מהוצאות המשפט ומשכר טרחת עורך דינם של הקונים.

 

(ת"א 12718-11-16 פלומן ואח' נ' בנקר ואח').

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן