איחור במסירת דירה – קורונה

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

ביולי 2020 פורסמו מסקנות צוות בין-משרדי שהוקם לבחינת השפעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל על קיום חוזים. הצוות גם עסק בהשלכות של משבר הקורונה על חוזי מכר דירות והאפשרות שהצדדים יקיימו את חלקם בהסכם – הקונים לגבי תשלום פעימות התשלום בזמן, והקבלנים (המוכרים) על מסירת הדירות במועד שהתחייבו לו.

 

החוק קובע פיצוי על מוכרי דירות חדשות המאחרים במסירת הדירות ומחיל פיצוי של 150% משכר הדירה עבור דירה דומה לכל חודש של איחור, החל ממועד המסירה שננקב בחוזה ובלבד שחלפו 60 ימים מאותו מועד. במקרה בו תקופת האיחור עלתה על 8 חודשים, יפחת גובה הפיצוי ויעמוד על 125% משכר דירה עבור דירה דומה.

 

הצוות הממשלתי הבין-משרדי פרסם מספר המלצות והעלה אפשרויות להאריך את תקופת החסד של 60 ימים ב-40 ימים נוספים ובסך הכל ל-100 ימים, והציע לתקן את החוק בנוגע לכוח עליון וחלוקת הפיצוי בגין תקופת החסד וכן הצעות נוספות.

 

בחודשים האחרונים, הגיעו למשרדנו פניות רבות של רוכשים, בעיקר במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן אך לא רק, אשר טוענים כי קיבלו הודעות מהקבלנים שלהם לפיהן הדירות שרכשו יימסרו באיחור, וכי הקבלן אינו רואה עצמו אחראי לאיחור עקב מגיפת הקורונה, או לחילופין שתקופת החסד מוארכת ב-40 ימים נוספים (ובסך הכל 100 ימים) וזאת על בסיס המלצות הצוות הבין-משרדי או הנחיות הצוות הבין-משרדי וכיוצא בזה.

 

ראוי להדגיש כי לאחר פרסום המלצות הצוות, הן הובאו בפני שר הבינוי והשיכון, והשר לא נתן כל הנחיה בעניין זה. יתרה מכך, לא קודמה כל חקיקה ובטח שלא נחקק דבר חקיקה המשנה את הוראות חוק המכר (דירות) בכל הנוגע לאיחור במסירה ופיצויים. לכן, המצב המשפטי לא השתנה בנוגע לאיחור במסירה ופיצוי הקבוע בחוק, אלא אם הצדדים הסכימו בהסכם שלהם על שינוי מנגנון הפיצוי.

 

על כן, יש לבחון היטב את הסכמי המכר עליהם חתמו הרוכשים עם הקבלנים ולבחון את הפסקאות העוסקות במועד המסירה, בסיבות לדחיית מועד המסירה, ובפיצוי בגין איחור במסירת הדירה שנרכשה. כל טענה של הקבלן (המוכר) ביחס להנחיות משרד השיכון בעקבות המלצות הצוות הבין-משרדי או הנחיות מחייבות של הצוות הבין-משרדי, לעת עתה – אינן נכונות ועלולות להוות הטעייה, היות ונכון לסוף ינואר 2021 לא חל כל שינוי בסעיף 5א לחוק המכר (דירות).

 

לא למותר לציין כי אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי, ויש לבחון את הסכם המכר ונספחיו ואת נסיבות האיחור במסירת הדירה.  

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן