בדיקת "מבנה מסוכן" לפני רכישת דירה

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בעקבות קריסת הבניינים ברחוב סרלין בחולון וברחוב ביאליק ברמת גן, אנו שומעים על מקרים רבים בהם דיירים מתפנים מבתי המגורים שלהם מחשש לקריסת הבניינים. כך בבני ברק וכך בקריית שמונה ובמקומות נוספים ברחבי ישראל.

 

לפני שבוחנים רכישת נכס, כדאי לבחון במחלקות לפיקוח על הבנייה ברשויות המקומיות ובתיקי הבניין הרלוונטיים במחלקות ההנדסה בכדי לבחון את ההיסטוריה של הנכס. כאשר בוחנים את ההיסטוריה של הנכס הספציפי, ניתן יהיה לאתר התראות וצווים, אם ניתנו, בדבר מבנה מסוכן.

 

הגדרת מבנה מסוכן מצויה בחוקי העזר העירוניים, ומשתנה בין רשות מקומית אחת לשנייה, ובמקרים בהם המבנה נחשד כמסוכן, על הרשות המקומית לבצע בדיקות במבנה ותוצאות הבדיקות עשויות להוביל את מחלקת ההנדסה להגדיר את המבנה כמבנה מסוכן ולהנפיק צו מבנה מסוכן.

 

לפני שפונים לבדיקה יסודית של הנכס הספציפי במחלקה לפיקוח על הבנייה או בארכיב בו נשמרים תיקי הבניין, ניתן לעיין ברשימת מבנים מסוכנים שמפיצות הרשויות המקומיות. כך, למשל, עיריית תל אביב, עיריית ראשון לציון ועיריית בת ים מפרסמות רשימת מבנים מסוכנים, שמתעדכנת מעת לעת.

 

קונים המנהלים משא ומתן מול המוכרים לגבי רכישת נכס מסוים יכולים לדרוש כי המוכרים, או עורך הדין מטעם המוכרים, יספקו אישור מהרשות המקומית כי הנכס הנרכש אינו מצוי במבנה מסוכן, וזאת לפני חתימה על הסכם מחייב.

 

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן