בחירות ושינוי כללי המשחק

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בחירות ליו"ר שולחן הבטטות – שחיתות בניהול הבחירות או תיקון אנומליה בזהות הבוחרים, כך שרק מגדלי בטטות יוכלו להצביע.

 

לאחר תקופת כהונה ממושכת של יו"ר שולחן הבטטות הנוכחי, ובשל טענות לקיפאון בפעילות שולחן מגדלי הבטטות, גוף שאמור לייעץ  למועצה לייצור צמחים ושיווקם, פעל גיא דוד, בן למשפחת חקלאים, לקיים בחירות חדשות לתפקיד יו"ר שולחן מגדלי הבטטות.

 

במרץ 2022 הודיעה המועצה לייצור צמחים ושיווקם כי הבחירות המיוחלות צפויות להיערך בסוף אותו חודש, ואף נקבע נוהל בחירות. הנוהל הגדיר כי מי שזכאי לבחור הוא "מגדל בטטות", מי שמופיע כמדווח על תשלום היטלים בגידול בטטות. כנגד הנוהל הועלו טענות, שכן כנהוג בענף הירקות, עשויים להיות מקרים שבהם משלם ההיטל לא יהיה מגדל הבטטות בעצמו, אלא המשווק את הבטטות. לכן, רשימת בעלי הבחירה ליו"ר שולחן הבטטות כוללת אנשים שאינם מגדלים כלל בטטות.

 

נוכח הטענות, הודיע מנכ"ל המועצה לייצור צמחים כי הוא "דוחה מעט את מועד הבחירות", והודיע על כך יום לפני הבחירות המתוכננות ליושב ראש שולחן מגדלי הבטטות.

 

גיא דוד, שכאמור פעל לקיים בחירות חדשות, הגיש עתירה לבג"צ וביקש שיורה למועצה לייצור צמחים לקיים את הבחירות לוועדת המשנה לצמח הבטטה בהקדם האפשרי ולמנוע כל שינוי בפנקס הבוחרים. גיא דוד הדגיש כי משעה שנורתה יריית הפתיחה לבחירת שולחן הבטטה חל איסור על המועצה לשנות את הכללים לגבי מיהם הזכאים לבחור ולהיבחר.

 

לפני הדיון בבג"צ, פרסמה המועצה נוהל בחירות חדש ורשימת מגדלים מתוקנת וקבעה כי הבחירות יתקיימו בסוף מאי 2022, בהתאם לנוהל הבחירות המעודכן. הנוהל המתוקן קבע כי מגדל בטטות הוא מי שעוסק בייצור בטטות לפחות מאז שנת 2021 ושמו מצוין ברשימת המגדלים המופיעה באתר האינטרנט של המועצה.

 

הכלל הוא שאין מקום לערוך שינוי ב-'כללי המשחק' לאחר שמערכת הבחירות יצאה לדרך. שינוי כללי הבחירות תוך כדי תנועה עלול לפגום בלגיטימיות של התוצאות. אולם גם לכלל זה יש יוצאים מהכלל, אם נמצא כי נפל פגם משמעותי בכללי הבחירות, היורד לשורשו של עניין, באופן שמעורר קושי לקיימן במתכונת הראשונה שנקבעה.

 

בג"צ קבע כי אין להתערב בהחלטת המועצה לייצור צמחים, שכן קיום הבחירות לפי נוהל הבחירות הקודם היה מביא לתוצאה לא הגיוני ובלתי ראויה, לפיה מגדלי בטטות כשרים, לא נכללו ברשימת הזכאים לבחור ולהיבחר, בעוד שמי שאינו מגדל בטטות, אלא רק משווק אותם למכירה, נכלל ברשימת המגדלים.

 

לקראת חג השבועות פורסמו תוצאות הבחירות ליו"ר שולחן מגדלי הבטטות, לאחר שלא נערכו בחירות כ-15 שנים. גיא דוד, דור רביעי למשפחת חקלאים ממושב עדנים בדרום השרון, נבחר ברוב קולות ויכהן מעתה כיו"ר השולחן.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן