בלעדיות בהסכם תיווך – רק למוכר ולא לקונה

תוכן עניינים

תניית בלעדיות בהסכם תיווך אינה רלוונטית לרוכש, ועצם העובדה שקונים שילמו דמי תיווך למתווך מסוים לא פוגעת בזכותו של מתווך אחר לקבל דמי תיווך עבור אותו נכס.

  

מתווך מקרקעין הגיש כנגד לקוחותיו תביעה לתשלום דמי תיווך על סך של  1,965,600 ₪. 


התביעה התבססה על הסכם תיווך שנחתם על ידי בתם של זוג שהתעניין ברכישת נכס מקרקעין בקומה 28 בבניין מגורים ברחוב ארלוזורוב בתל אביב.

 

במועד בו הוצג הנכס לרוכשים על ידי המתווך, הבניין היה מצוי בשלבי בניה והקומה הספציפית עודנה בשלב מעטפת. בהתאם, המתווך הציג לזוג בפועל את מחצית הקומה בלבד שהייתה רלוונטית ומוצעת למכירה דאז. חצי קומה שווקה אז, בשנת 2016, במחיר של 65 מיליון ₪. 

 

לאחר סיור שערך המתווך לזוג בשטח הנכס, הרוכשים הבהירו לו כי הם אינם מעוניינים ברכישתו. המתווך הוסיף והציע להם נכסים נוספים לרכישה אך גם הצעות אלו נדחו על ידי הרוכשים. 

 

ואולם, כעבור 14 חודשים, בתיווכו של מתווך מקרקעין שונה החליט הזוג לרכוש את אותו הנכס שבקומה 28 ברחוב ארלוזרוב – הפעם את מלוא הקומה שבנייתה הושלמה לבינתיים במרוצת הזמן – כאשר המחיר עמד על 84 מיליון ₪.  

 

הגורם היעיל


משנודע דבר העסקה למתווך הראשון, הוא פנה אל הרוכשים בדרישה כי ישלמו לו דמי תיווך וטען כי הוא מהווה הגורם היעיל והראשון שהציג להם את הנכס ושהביא לעסקה.

 

שילמו דמי תיווך למתווך השני


הרוכשים ששילמו מזה כבר דמי תיווך למתווך השני, סירבו לשלם דמי תיווך נוספים גם למתווך הראשון. לטענת הרוכשים, המתווך השני הוא המהווה הגורם היעיל שהוביל לעסקה בפועל – עסקה שכללה את מלוא הקומה כשהיא בנויה – בשונה מהעסקה שהמתווך הראשון הציע, אשר כללה מחצית הקומה בלבד כשהיא במצב מעטפת.

 

הבת חתמה על הסכם התיווך ולא הרוכשים


בנוסף, לטענת הרוכשים כלל לא נחתם הסכם תיווך מחייב בינם לבין המתווך הראשון – בהינתן כי בתם של הרוכשים היא זו שחתמה על הסכם התיווך. זאת, בעוד שהם רוכשי הנכס בפועל (ולא הבת). כך לטענתם, נוכח דרישת החוק שההסכם לשירותי תיווך ייחתם בכתב, בהיעדר זהות בין רוכשי הנכס בפועל לבין מי שחתם על הסכם התיווך, הרי שהסכם התיווך כלל לא מחייב אותם. 


הרוכשים לא התחייבו לבלעדיות כלפי המתווך

 

זאת ועוד, הרוכשים טענו כי הם פטורים מתשלום דמי תיווך למתווך הראשון, מכיוון שהם לא התחייבו כלפיו לבלעדיות בשירותי התיווך ומאחר שהנכס הוצג להם בשנית על ידי מתווכת שונה –  כשנה ושלושה חודשים לאחר שהוצג להם על ידי המתווך הראשון. על כן, הם היו רשאים ומחויבים לשלם למתווך השני בלבד.

 

בית המשפט דחה את טענות הרוכשים וקבע כי נכרת הסכם תיווך מחייב בין הרוכשים לבין המתווך הראשון משום ש:

 

(1) תניית בלעדיות בהסכם תיווך רלוונטית למוכר המבקש למכור נכס מסוים באמצעות מתווך ספציפי בלבד – ולא כלפי רוכש, המבקש לרכוש נכס מסוים אך מסרב לשלם דמי תיווך למתווך שהציג את הנכס;

 

(2) על מנת שמתווך יהיה זכאי לדמי תיווך, עליו להחתים את הלקוח על הסכם תיווך אך אין חובה שהחתימה על הסכם התיווך תהא של האדם שבסופו של יום אף חתם על הסכם הרכישה של המקרקעין נשוא הסכם התיווך (גם אם יש בכך הגיון);

 

(3) חלוף 14 וחצי חודשים מהצגת הנכס על-ידי המתווך הראשון להצגתו בשנית על-ידי מתווך אחר וחדש לא מאיינת את פעולות המתווך הראשון ודי בהצגת הנכס נשוא העסקה על ידי המתווך כדי להיחשב הגורם היעיל שהביא לעסקה, על כן מגיע למתווך הראשון דמי תיווך.

 

בהתאם לזאת, בית המשפט קבע כי הרוכשים מחויבים בתשלום דמי תיווך למתווך הראשון בסך של 982,800 ₪ שהם מחצית מגובה דמי התיווך שנתבעו. זאת בשים לב לכך שסכום התביעה התייחס לדמי תיווך הנגזרים מתמורה ששילמו הרוכשים בפועל בגין העסקה לרכישת מלוא הקומה, בסך של 84,000,000 ₪. בעוד שהסכם התיווך עם המתווך הראשון התייחס למחצית הקומה בבניין בלבד וכאשר שירותי התיווך ניתנו ביחס למחצית הקומה בלבד. לפיכך בית המשפט פסק לתובע דמי תיווך  ששיעורם מחצית מסכום התביעה – בסך של 982,800 ₪. 


*****

להרחבה ראו: תיק אזרחי (ת"א) 18091-06-21 אור פינסון נ' ג'ואי לאו 

 

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן