דירה וחצי

תוכן עניינים

מס שבח בישראל מוטל על מוכרי נדל"ן, ובפרט על מוכרי דירות שאינם זכאים לפטור מדירה יחידה – אנשים שברשותם יותר מדירה אחת או שמוכרים את דירת מגוריהם היחידה בסכום העולה על כ-4.5 מיליון ₪.

 

כלומר, שאם ברשות אדם שתי דירות מגורים, והוא מוכר דירה אחת – הוא יצטרך לשלם מס על הרווח שעשה ממכירת הדירה, כלומר על הפער בין הקנייה למכירה בניכוי הוצאות שניתן לנכות ובניכוי אינפלציה. יש כמובן חישובים נוספים והחישוב הוא מורכב ותלוי במשתנים נוספים כדוגמת אם הדירה הושכרה או לא, שולם מס על דמי השכירות או לא – וכיוצא בזה.

 

מס שבח לדירה וחצי

 

אך מה קורה אם אדם הוא הבעלים של דירה וחצי והוא מעוניין למכור את דירת המגורים שבבעלותו? האם ישלם מס שבח על דירת המגורים שהיא למעשה דירת המגורים היחידה שיש לו (מלבד החצי כאמור)?

 

אם מחצית הדירה או עד מחצית מהדירה שבבעלות התקבל בירושה, לא במתנה אלא בירושה, ניתן יהיה להיות זכאים לפטור ממס שבח בגין הדירה הנמכרת, בכפוף לעמידה בכל תנאי החוק.

 

ומה קורה הפוך? אם יש ברשות אדם חצי דירה והוא רוצה לקנות דירה נוספת – ולהיות הבעלים של דירה וחצי?

 

אפשר לרכוש דירה נוספת ולהיות הבעלים של דירה וחצי, ולשלם על הדירה הנרכשת מס רכישה לפי מדרגות מס מופחתות של דירה יחידה, ובתנאי שחצי הדירה שברשות אותו אדם, או חלק של עד חצי דירה, התקבל בירושה. 

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן