הדחת חבר הנהלה במינהל קהילתי

תוכן עניינים

על רקע מתיחות בין תושבי שכונת רמת שרת בירושלים, המשתייכים למגזר החרדי לבין אלו המשתייכים למגזרים החילוני והדתי, משרדנו ייצג חברת הנהלה במנהל הקהילתי יובלים בירושלים, בתביעה שהוגשה נגדה לבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי תושבי שכונת רמת שרת המשתייכים למגזר החרדי אשר ביקשו להביא להדחתה מתפקידה כחברת הנהלה נבחרת במינהל הקהילתי. משרדנו ייצג בתביעה ולאחר הליך ארוך נקבע כי תידחה התביעה שהוגשה נגד חברת ההנהלה.

 

בירושלים פועלים 28 מינהלים קהילתיים הפרושים ברחבי העיר, שתפקידם לשפר את השירות העירוני בתחומי החברה, הרווחה והחינוך בכל שכונה. כמו כן, המינהלים הקהילתיים נועדו להיות גורם מקשר בין העירייה לבין תושבי השכונה בכדי ליצור שיתוף פעולה מוצלחת עבור התושבים; וכן נועדו לפתח את חיי הקהילה בשכונה ולהוות פלטפורמה להתארגנות קהילתית ולהצמיח מנהיגות מקומית. 

 

מינהל קהילתי – בעל מעמד משפטי עצמאי

 

לכל מינהל קהילתי נקבע מעמד משפטי עצמאי של עמותה או חברה לתועלת הציבור, כאשר ההחלטה על הקמתם התקבלה על-ידי עיריית ירושלים בשנת 1992 בכדי לחזק את הדמוקרטיזציה בשלטון המקומי ולהגביר את מעורבות התושבים בניהול השכונתי. 

 

מערך המינהלים הקהילתיים מתבסס – בין היתר – על תושבים אשר נבחרו בבחירות דמוקרטיות לשמש בהתנדבות, כנציגי תושבי השכונה, בתפקיד של חברים בהנהלת המינהל הקהילתי.

 

מינהל קהילתי יובלים 

 

מינהל קהילתי יובלים פועל בתחומי השכונות קריית יובל, רמת שרת, רמת דניה, עין כרם ומלחה. מדובר בשכונות שתושביהן שונים ומגוונים מבחינת אופיים והשתייכותם המגזרית.

 

בחירות להנהלת המינהל הקהילתי

 

בבחירות האחרונות להנהלת מינהל הקהילתי, נקבע כי המינהל יחולק לאיזורי בחירה כך שתושבי כל אזור יבחרו במועמדים לנציגים בהנהלת המינהל הקהילתי, אשר יציגו עצמם לבחירה מאיזור הבחירה שלהם. 

 

כך הוחלט לחלק את המינהל לתשעה איזורי בחירה שמכל אחד מהם ייבחר נציג להנהלת המינהל תוך התחשבות בגודל האוכלוסייה, באופי האוכלוסייה ובצרכיה – שכונת קריית היובל חולקה לחמישה אזורי בחירה, ושכונות עין כרם, מלחה, רמת שרת ורמת דניה הוגדרו כל אחת כאזור בחירה נפרד. 

 

תביעה אישית כנגד חברת הנהלה שנבחרה כדין

 

במסגרת ניסיונות להשתלט על אופיה וצביונה של שכונת רמת שרת, ולאור מחלוקות בין-מגזריות שהתעוררו בשכונה זו, התאגדה קבוצת תושבים בני המגזר החרדי והגישה תביעה אישית נגד חברת הנהלה שנבחרה כדין לתפקיד, במטרה להביא לפיטוריה ולמינוי נציג בן המגזר החרדי במקומה.

 

את טענותיהם, סמכו התובעים על  החלטת חברת ההנהלה להעתיק את מגוריה לדירה ברחוב סמוך, המצויה במרחק של כ-550 מ"ר מהדירה בה התגוררה במועד הגשת מועמדותה לשמש כחברת הנהלה במנהל הקהילתי, בתוככי גבולות השכונות בהן פועל המנהל הקהילתי יובלים.

 

כך, לשיטת התובעים היות שתקנון הבחירות למנהל הקהילתי קובע כי תחומי פעילות המינהל הקהילתי יובלים יחולקו בחלוקת משנה לתת-אזורי בחירה שונים; ולאור העובדה כי חברת ההנהלה העתיקה את מגוריה מתת אזור בחירה אחד לתת אזור בחירה אחר, אזי על חברת ההנהלה להתפטר מתפקידה – אף שהיא עודנה מתגוררת בתוככי תחום פעילות המינהל הקהילתי יובלים.

 

בית המשפט קיבל את טענות משרדנו ודחה את התביעה שהוגשה כנגד חברת ההנהלה במינהל הקהילתי.

 

בפסק הדין נקבע כי התקנונים המסדירים את פעילות המינהלים הקהילתיים והבחירות להנהלתם אינם אוסרים על חבר הנהלה להעביר את מקום מגוריו אל מחוץ לאזור הבחירה בו נבחר. 

 

כלומר, חברת ההנהלה התגוררה באיזור רמת שרת ונבחרה מטעמו, הן בתקופת הגשת המועמדות והן במועד הבחירות עצמו. אותה חברת הנהלה נבחרה כדין ושינוי מקום מגוריה לא גרמה להפרה של אף הוראה בתקנון הבחירות או בתקנון המינהל הקהילתי. 

 

בית המשפט אף הבהיר כי קבלת טענות התובעים וקביעה על ידי בית המשפט שיש להפסיק את כהונת חבר הנהלה שהעתיק את מקום מגוריו אל מחוץ לאזור הבחירה שבו נבחר אל אזור בחירה אחר, אך באותם תחומי המינהל הקהילתי, תהווה משום הוספת סעיף בתקנון הבחירות יש מאין – תוך שינוי ההסדר הקיים בדיעבד, ובאופן שיחייב הלכה למעשה חברת הנהלה אחת בלבד במינהל קהילתי אחד בלבד. לקביעה מעין זו ממד וניחוח פרסונאלי, שהינו פסול ולו בשל כך דין התביעה להידחות.

 

 

(להרחבה ראו – ת"א 45368-02-23 קליין ואח' נ' פורזיקי

 

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן