הזכות להפגין של עובדי השירות המשפטי / וואלה

תוכן עניינים

משרדנו הגיש באמצע יולי 2023 בשם עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית עתירה לבג"צ נגד פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה מסוף יוני 2023. בית הדין הארצי לעבודה דחה את בקשתו של עו"ד שאול כהן לאפשר לו להשתתף בהפגנות המחאה המתקיימות ברחבי הארץ נגד תוכנית החקיקה של הממשלה הקרויה "הרפורמה המשפטית".

משרדנו ביקש מבית המשפט הגבוה לצדק שיקבע כי הפגנות המחאה אינן הפגנות "בנושא מדיני" שרק בהן ההשתתפות אסורה על עובדי השירות המשפטי הציבורי, מאחר שמדובר בהפגנות שבהן משתתפים ציבורים מגוונים ותכליתן שמירה על הדמוקרטיה ומניעת פגיעה מבנית במערכת המשפט.

 

לדעתנו, פסק הדין של בית הדין הארצי מוביל לעמדה שהלכה למעשה, קיים איסור על השתתפות של עובדי מדינה בכל הפגנה שהיא ובכל נושא שהוא. בית הדין קבע כי "השתתפותו של כל אדם בהפגנה מהווה בהגדרה הזדהות, ולו חלקית, עם הרעיונות שההפגנה מייצגת, כשם שהשתתפות בהפגנות שתכליתן להביע ביקורת על מדיניות הממשלה מהווה בהכרח נקיטת עמדה ביקורתית נגד מדיניות הממשלה".

 

בעתירה הדגשנו כי עמדה זו מרוקנת מתוכן את קביעתו של המחוקק, שהבחין בין הפגנות שמותר לעובדי מדינה להשתתף בהן לבין הפגנות שההשתתפות בהן אסורה, שהן הפגנות או תהלוכות "בעלות אופי מדיני". 

 

כמו כן, ביקשנו מבג"צ לקבוע כי הפרשנות שנתן בג"צ בעצמו למונח "הפגנות בנושא מדיני" בפסק הדין בעניין ההפגנות בכיכר גורן בשנת 2017 (הפגנות שנערכו אז בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה דאז, אביחי מנדלבליט – בג"צ 6536/17 התנועה לאיכות השלטון נ' משטרת ישראל) מחייבת את בית הדין לעבודה גם בנושא ההגבלות המוטלות על עובדי ציבור מהשתתפות בהפגנות מסוימות, וכי ההגבלות שבחוק אינן אוסרות על השתתפות בכל הפגנה שהיא. 

 

לקריאת העתירה המלאה בבג"צ 5200/23 עו"ד שאול כהן נ' בית הדין הארצי לעבודה – לחצו כאן

 

לקריאת הכתב באתר וואלה – לחצו כאן

 
עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן