הסוף למשכנתאות על דירות קיימות?

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בשנה האחרונה, מדד מחירי הדירות בישראל עלה ב-5.6% ובחינה מעמיקה מראה כי העליות מתמקדות בדירות יד שנייה, ולא בדירות חדשות הנרכשות מקבלנים. מחוז המרכז מוביל בעלייה של 7.5% במחירי הדירות, ואחריו מחוז הדרום עם עלייה של כמעט 6% במחירים.

 

בחודש מאי 2021 נרשם גם שיא בנטילת משכנתאות בישראל – 9.5 מיליארד שקל, כאשר שנת 2021 צפויה להיות השנה השלישית ברציפות שרושמת שיא בנטילת משכנתאות. היקף המשכנתאות מעידה על הביקושים הגוברים לדירות כאשר הציבור הישראלי לוקח גם אחוז גבוה יותר של משכנתאות מסוכנות.

 

במסגרת ניסיון לצנן את שוק הדיור, פורסמה טיוטה של בנק ישראל אשר צפויה למנוע מהבנקים לתת הלוואות מובטחות במשכנתא למימון ההון העצמי לרכישת דירה על-ידי שעבוד דירה קיימת וזאת כדי למנוע מינוף יתר.

 

כזכור, בהתאם להוראות שנקבעו על-ידי החטיבה לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, הבנקים בישראל רשאים לתת עד 75% מימון משווי הדירה למי שזו דירתו היחידה, עד 70% מימון משווי הדירה הנרכשת למי שמשפר דיור (כלומר שברשותו דירה אחת והוא עתיד לרכוש דירה אחרת תוך התחייבות למכור את דירתו הקיימת) ועד 50% מימון משווי הדירה הנרכשת למשקיעים (כלומר, למי שברשותו לפחות דירה אחת, הוא רוכש דירה נוספת ואינו מתכוון למכור את דירתו הקיימת או דירותיו הקיימות).

 

רוכשי הדירות נדרשים להשלים את יתרת התמורה בעבור דירת המגורים באמצעות הון עצמי. אולם בפועל, רוכשים רבים משעבדים את הנכסים הקיימים שלהם ולמעשה מצליחים לקבל מימון בשיעור גבוה מ-75% / 70% / 50% לטובת רכישת דירות חדשות.

 

מדובר בניסיון לצנן את שוק הדיור, לאחר מספר צעדים שדחפו את משקיעי הנדל"ן לשוב ולהשקיע בישראל לאחר שנים שבהן משקיעי נדל"ן רבים פנו לחו"ל; לפני מספר חודשים, בנק ישראל הסיר את מגבלת נטילת הלוואה על בסיס פריים ושינה אותה משליש לשני שליש ולפני כשנה מס הרכישה למשקיעים (החל מהדירה השנייה ואילך) צומצם מ-8% ל-5%.

 

כרגע טרם אושר מהלך זה והוא מצוי בטיוטות, אולם אם יאושר – הדבר יתבטא בהעלאת הריביות עבור ההלוואות, שכן במקום לשעבד נכסים קיימים ולקבל הלוואות לצרכי דיור בתנאים נוחים למדי, המשקיעים ייאלצו לפנות לקבלת הלוואות לכל מטרה בריביות גבוהות יותר.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן