מה הוא המיסוי על העברה ללא תמורה

תוכן עניינים

עסקת מתנה – מס שבח נדחה

סעיף 62 לחוק מיסוי מקרקעין עוסק במתנות לקרובים. הוראת הסעיף קובעת כי מכירת זכות בנדל"ן ללא תמורה מיחיד לקרובו, בהתאם להגדרה החוקית של "קרוב", יהיו פטורים ממס שבח (המס המוטל על הרווח הנצבר למוכר).

 

עסקת מתנה – שליש מס רכישה

 

מס רכישה – לגבי מס רכישה בעסקת מתנה, נקבע כי במכירת זכות בנדל"ן מיחיד לקרוב שלו, מס הרכישה יהיה שליש ממס הרכישה כרגיל. כלומר, אם מדובר בדירת מגורים ולמקבל המתנה אין דירת מגורים ברשותו (או שברשותו עד שליש דירה או חצי דירת ירושה) הוא ימוסה לפי מדרגות דירה יחידה, ואם יש ברשותו דירת מגורים אז ישלם 8% מס רכישה על שווי מוערך של הדירה המועברת במתנה.

 

אם מדובר בזכויות בנדל"ן שאינן דירת מגורים, ישלם מקבל המתנה 2% (שהם 1/3 מ-6%) מס רכישה משווי הנכס הנרכש.  

 

עסקת מתנה – פטור לבני זוג בדירות (כולל ידועים בציבור)

 

אף על פי כן, יינתן פטור ממס רכישה במכירת זכות בנדל"ן בדירת מגורים ללא תמורה לבן זוג (לרבות ידוע בציבור) המתגורר יחד איתו באותה דירת מגורים. כלומר, הפטור הזה ניתן אך ורק לדירה שבני הזוג גרים יחדיו, ולא לעסק משותף למשל.

 

עסקת מתנה – העברה בין אחים

 

ראוי להדגיש כי לגבי העברה ללא תמורה שנעשית בין אחים או אחיות, יראו בהם "קרוב" לצורך עסקת המתנה אך ורק לגבי זכות שקיבלו מההורים או מהורי ההורים ללא תמורה או בירושה.

 

95% מהכספים של ההורים או סבא/סבתא

 

רשות המסים קיבלה לאחרונה החלטה (החלטת מיסוי מספר 6642/21) כי אם יוכח שהכספים ששימשו לרכישת הדירה המועברת או מרביתם המוחלט של הכספים (95% לפחות מהכספים) מקורם במתנה, וכי כל הדירה מועברת בין האחים במתנה וללא תמורה, יראו בדירה כאילו נתקבלה במתנה בפועל ויכירו בכך כעסקת מתנה לצרכי מס.

 

הוחלט על-ידי רשות המסים כי נטל ההוכחה שהדירה המועברת במתנה בין האחים, נרכשה בכספים שנתקבלו במתנה מההורים או מהורי ההורים, מוטלת על המבקש.

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן