הצמדה למדד תשומות דירה מקבלן – שינוי החוק

הכנסת משנה את אופן הצמדת התשלומים ברכישת דירות חדשות מקבלן בישראל. עתירה לבג"צ מטעם התאחדות הקבלנים מבקשת לא להחיל את השינוי על מכרזים מלפני שנחקק התיקון לחוק.

 

ביולי 2022 נכנס לתוקף תיקון מס' 9 לחוק המכר (דירות), אשר משנה את ההצמדה למדד תשומות הבנייה בכל הנוגע לדירות חדשות הנרכשות בישראל. התיקון חל החל מ-7 ביולי והוא תקף לכל חוזי המכר שייחתמו מתאריך זה, לרבות חוזים הנחתמים במסגרת "דירה בהנחה".

 

הצמדה למדד

 

מחירי הדירות החדשות בישראל צמודים למדד תשומות הבניה. בכך, משמרים הקבלנים את ערך הכסף שמתקבל כתמורה ממכירת דירות. בעבר, היו מחירי הדירות בישראל בכלל צמודים לדולר אמריקאי, ולאחר מכן שונה מנגנון ההצמדה למדד המחירים לצרכן ובעשור האחרון מחירי הדירות הוצמדו למדד תשומות הבנייה. מדובר במנגנון כלכלי מקובל כאשר גם היבטים אחרים במשק מוצמדים למדדים כאלה או אחרים.

 

התיקון לחוק המכר קבע כי בהסכם המכר שייחתם בין הקבלן לרוכשים, ניתן יהיה לקבוע הצמדה של מחיר הדירה למדד תשומות הבניה רק כאשר לכל היותר חצי מכל תשלום יוצמד למדד למעט 20% הראשונים ממחיר הדירה אשר לא ניתן יהיה להצמידם כלל.

 

ההצמדה תהיה בכל מקרה עד למועד המסירה שנקבע בהסכם המכר, ולא במועד המסירה בפועל של הדירה אלא אם כאמור לעיל האיחור במסירה נגרם ממעשה או מחדל של הקונה בלבד או כתוצאה מסיכול.

 

כמו כן, קבע החוק כי אם בהסכם המכר נקבע שכל איחור בתשלום יזכה את המוכר בריבית פיגורים, הרי ששיעור הריבית לא יעלה על השיעור שקבע שר השיכון, ובלבד שחלפו 7 ימים מהיום שנדרש לשלם תשלום שקבע החוזה.

 

בנוסף, נקבע כי מוכר לא יהיה רשאי לגבות מקוני הדירה הפרשי הצמדה למדד כלשהו ולא תתווסף כל ריבית, למעט הריבית כאמור שנקבעה על-ידי שר השיכון.

 

עתירה לבג"צ

 

בעקבות חקיקת התיקון לחוק, עתרה התאחדות הקבלנים לבג"צ כנגד התיקון וטענה כי התיקון צפוי לגרום לקבלנים לנזקים כלכליים אדירים, היות והם מתמחרים את הדירות והמשרדים שהם מוכרים לפי מודלים כלכליים פרטניים. עסקת תשלומים למכירת דירה לא שונה מכל עסקת תשלומים אחרת שנושאת ריבית והצמדה, לטענת התאחדות הקבלנים אשר גם הדגישה כי הקבלן שמממן את הפרויקט משלם לבנק ריבית והצמדה בגין הפרויקט.

 

בעתירה נטען גם כנגד ההשלכות הרטרואקטיביות, היות וקבלנים רבים זכו במכרזים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה לפני שנחקק החוק, והתחייבו למחיר מכירה לרוכשים על בסיס מצב בו לא הייתה הגבלה על הצמדת מחירי הדירות.

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד אוהד שפק, מייסד המשרד, מומחה במקרקעין ובמיסוי נדל"ן ומלווה עסקאות מימון ונדל"ן בינלאומיות. עו"ד שפק משמש כיום כיושב ראש מחוז ירושלים של לשכת ארגוני העצמאים בישראל, וכחבר וכמייסד עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים בישראל ובכלל זה חיזוק עיקרון השוויון והפרדת הרשויות ומאבק לשיפור נורמות השלטון ולמיגור שחיתות שלטונית.
המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן