חובת דיווח על הכנסה משכירות מתחת לתקרת המס?

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

משרד האוצר פרסם בסוף יולי 2021 את טיוטת הצעות החלטה לממשלה בדבר חלק מההתאמות הכלכליות שיעלו לדיון במסגרת הדיונים על התוכנית הכלכלית לשנים 2021 ו-2022 (אשר יעלו לדיון במסגרת חוק ההסדרים).

 

בין הצעות ההחלטה של הממשלה בנושא מיסוי מקרקעין, עלו מספר החלטות שנועדו להגדיל  את היצע הדירות וכדי לתקן עיוותי מס קיימים המביאים לעליית מחירי הדירות.

 

הכנסות משכירות מתחת ל-5,070 ₪ בחודש

 

בין ההצעות שהועלו, אך טרם אושרו נכון ליולי 2021, עסקה בחובת דיווח על הכנסה משכר דירה על מי שמשכיר דירות מגורים ומקבל דמי שכירות הנמוכות מהתקרה (התקרה עומדת כיום על סך של 5,070 ₪ לחודש).

 

החוק פוטר כיום הכנסות מהשכרת דירת מגורים, בכפוף למספר תנאים שאחד מהם הוא הכנסה הנמוכה מהתקרה, וכן פוטר כיום מהגשת דיווח לרשות המסים על ההכנסה, למעט מי שחייב בהגשת דו"ח שנתי מסיבות אחרות. לפי ההערכות, בעלי דירות רבים נהנים מהכנסה אשר אינה אמורה להיות פטור לפי החוק, אך מסיבות שונות הם אינם מדווחים על כך וישנם פערי גבייה להכנסות המדינה של עשרות מיליוני שקלים בשנה. החלת חובת דיווח תקשה על המשך העלמות המס, שכן ההנחה כי שבעלי הכנסה משכר דירה יימנעו מהצהרה כוזבת לרשויות המס בדבר גובה ההכנסה שלהם ממקור זה.

 

ראוי לזכור כי הטלת חובה זו למעשה תטיל הוצאה כלכלית על עשרות אלפי משקי בית אשר יצטרכו לשכור שירותים של אנשי מקצוע לטובת הגשת אותם דו"חות שנתיים.

 

קיצור משך הטבה במכירת דירה

 

הוראות החוק מאפשרות כיום למשפרי דיור – תא משפחתי הרוכש דירת מגורים במקום הדירה הקיימת – לרכוש את הדירה הנוספת וליהנות מתשלום מס רכישה לפי מדרגות של דירה יחידה ובלבד שימכור את הדירה שברשותו תוך 24 חודשים.

 

לדעת הממשלה, מתן האפשרות ליהנות מהטבות המיסוי לדירה יחידה תוך החזקה בשתי הדירות לתקופה ממושכת (24 חודשים כיום) מתמרצת את משפרי הדיור להמתין לעליית מחירי הדיור לפני שהם מוכרים את דירתם הישנה. המתנה זו מביאה למעשה למלא גדול של "דירות בהמתנה", מקטין את היצע הדירות הזמינות בשוק ומביא לעליית מחירי הדירות.

 

ההצעה מציעה לקצר את משך התקופה ל-12 חודשים, והוא יחול על דירות חליפיות שיירכשו החל מהמועד בו תעוגן ההצעה בחקיקה.

 

שלילת הטבה במס שבח על קרקעות

 

באוגוסט 2013 פורסם תיקון לחוק שמאפשר למי שיש יותר מדירת מגורים אחת ליהנות מחישוב מופחת של מס שבח (שנקרא "חישוב ליניארי מוטב") לפיו הוא יהיה פטור מתשלום מס שבח על שבח שנצבר עד ינואר 2014 ויהיה חייב במס שבח רק מינואר 2014 ואילך.

 

ההצעה במסגרת חוק ההסדרים נועדה לשלול את התחולה מבעלי קרקעות לבנות עליהם דירת מגורים וליהנות מחישוב מס שבח מופחת. ההצעה קובעת כי מי שרכש קרקע לבניית דירת מגורים, ומוכר דירת מגורים אשר בנה עליה דירת מגורים, יוכל ליהנות מחישוב מופחת רק אם הוציא היתר בניה לדירה עד ליום 31 בדצמבר 2024.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן