חלופת שקד – תמ"א 38

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

אושרה "חלופת שקד" לתמ"א 38 - תתמקד בהריסת מבנים ובנייה מחדש, בנייה לגובה והקצאת שטחים רבים לצרכי ציבור

 

ממש לפני שהתפזרה הכנסת בסוף יוני 2022, אישרה מליאת הכנסת את "חלופת שקד", שתהווה חלופה לתמ"א 38.

 

החלופה מנסה לעשות סדר בכל הנוגע לזכויות בניה במסגרת תמ"א 38. על פי החלופה, הריסת מבנה ישן והקמת מבנה חדש במקומו תאפשר חלופה בין (א) מבנה שניתן היתר לבנייתו לפני שנת 1980 ואינו עומד בתקן רעידות אדמה – ניתן יהיה להרוס את הבניין ולבנות מבנה חדש במקומו תוך הגדלת השטחים הבנויים בשיעור של 400% (ב) חיזוק המבנה בלבד והוספת תוספות בנייה, אשר יאפשר תוספת זכויות בנייה של 200% בלבד.

 

במסלולים הללו לא תהיה מגבלת גובה על המבנים החדשים, וזה משקף מגמה של בנייה לגובה בכל רחבי ישראל, כאשר תאושר תוספת שטחי ציבור בהיקף 10% – 15% מכלל השטח הבנוי. שר הפנים אף יוכל לאשר תוספת בנייה של 550% לפרויקט המצוי בפריפריה, אם הוכח לו שתוספת של 400% אינו כלכלי ליזם ולא יאפשר את הפרויקט.

 

החלופה נותנת סמכות לרשויות המקומיות לגבות היטלי השבחה בשיעורים שנעים בין 12.5% ל-25% או לדרוש מהיזמים שטחים נוספים לצרכי ציבור. זאת להבדיל מתמ"א 38 הנוכחית אשר לא אפשרה לגבות היטלי השבחה והמענה שנתנה לצרכי ציבור היה מצומצם למדי.

 

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן