מגרשים בהרחבה – משפחות עם ילדים בלבד

תוכן עניינים

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע שהקצאת מגרשים במושב לבעלי משפחה עם ילדים בלבד הוא קריטריון לגיטימי לקבלה לאגודה השיתופית.

 

במסגרת תוכנית להרחבת מושב רמות שכללה 77 מגרשי מגורים לשיווק, נתקבלה באסיפה הכללית של המושב החלטה לגבי אופן שיווק 40 מגרשים שנותרו ונקבעו קריטריונים להגשת מועמדות לקבלת מגרש בהרחבה –

בכלל זה התקבל קריטריון הקובע כי על המועמד להיות: "בעל משפחה עם ילדים שגרים עימו כאשר ילד אחד לפחות נמצא בגילאי המסגרות החינוכיות".

 

מספר בני מושב – צעירים רווקים שגדלו במושב והוריהם – הגישו תביעה כנגד האגודה השיתופית במסגרתה דרשו את ביטולו של קרטריון זה. לטענתם הקריטריון נוגד את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, פוגע בתנאי השוויון והצדק החלוקתי ומעקר את החלטות מועצת מינהל מקרקעי ישראל.  זאת בהיותו קריטריון המפלה על בסיס מעמד אישי, צעירים רווקים, שגדלו במושב ורואים עצמם קובעים בו את ביתם בעתיד לכשתגיע העת.

 

מנגד, טען המושב כי הקריטריון הוגן וסביר המהווה איזון ראוי בין צרכי המועמדים ובין צרכי המושב לגידול דמוגרפי בכך שכל רוכשי המגרשים אכן יבואו להתגורר במושב, יתרמו לחיי הקהילה, התרבות והחינוך במושב ולא ירכשו אותם לצרכי עסקאות נדל"ן גרידא – על אחת כמה וכמה  שעה שמדובר במשאב מוגבל.

 

בית המשפט דחה את התביעה וקבע כי למושב שיקול דעת נרחב בקביעת קריטריונים להתיישבות, ובלבד שהם נקבעים משיקולים ענייניים ועל בסיס עקרונות של הגינות ושוויון.

 

בית המשפט הבהיר כי הפעלת ביקורת שיפוטית על החלטת האסיפה הכללית של המושב תיעשה במשורה ובריסון – קרי, ככלל, בית המשפט ימנע מלהחליף את שיקול דעת הרשויות המוסמכות באגודה.

 

בית המשפט נימק את החלטתו וקבע כי בעוד המושב הוכיח את חיונית הגידול הדמוגרפי ותכלית המשכיותו של המושב באמצעות הקצאת מגרשים למשפחות עם ילדים; מאידך גיסא, הוא לא שוכנע כי בכוונת התובעים להתגורר במושב בעתיד הקרוב ולא ברור בדיוק מתי ייעשו כן, כך שהקצאת המגרשים לתובעים ודאי לא תתרום לגידול האמור. כן, בית המשפט שוכנע כי התובעים כלל לא נזקקים לבנות בית באופן כה דחוף בהיותם רווקים ולא בעלי משפחות. ואילו למול זאת, ניצבים בעלי המשפחות חסרות הדיור המתגוררות בשכירות במושב וזקוקים באופן עכשווי ומיידי למגרש על מנת לבנות את ביתם. משכך, אלה האחרונים, מגשימים את תכליתה של ההרחבה באופן טוב יותר מהראשונים ועל כן, העדפתם בקרטריונים שקבע המושב אינה משום העדפה פסולה.

 

(להרחבה – קראו תיק אזרחי מס' 9561-05-22 פלד ואחרים נגד רמות מושב עובדים להתיישבות)

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן