מינוי בן ממשיך במשק חקלאי

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

מינוי בן ממשיך במשק חקלאי / עו”ד אוהד שפק

ברבים מהמושבים שהוקמו לאחר קום המדינה, זכויותיהם של בעלי המשקים החקלאיים הם זכויות של “ברי-רשות”, כלומר רשות של האגודה השיתופית של המושב שקיבלה את הרשות על הקרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ”י) ו/או מהסוכנות היהודית. משמע, חברי האגודה באותם מושבים הם ברי-רשות במשק שלהם בהתאם להסכם משולש שנחתם בין רמ”י לסוכנות היהודית ולאגודה השיתופית או הסכם דו-צדדי שנחתם בין רמ”י לבין האגודה השיתופית.

העברת משק חקלאי בירושה אינה זהה לדרך שבה מעבירים בירושה כל נכס מקרקעין אחר, משום שירושת המשק כוללת את הזכויות באגודה השיתופית במושב, ולכן הירושה כפופה לתנאים שנקבעו בהסכם המשולש או בהסכם הדו-צדדי. בעלי המשק החקלאי יכולים למנות עוד בחייהם “בן ממשיך”, אשר יקבל את זכויותיהם במשק לאחר מותם. לפי החוק, לא ניתן לפצל את המשק החקלאי וניתן להעביר את הזכויות בו רק לילד אחד.

פסק דין מפורט ומנומק שניתן באמצע ספטמבר 2017 בבית המשפט לענייני משפחה בקרית גת חזר והדגיש את הכללים החלים באישור הליך ומינוי הבן הממשיך ומהן ההשלכות כאשר ההליך אינו מושלם כראוי.

פסק הדין (למתעניינים – תמ”ש 18751-11-14 פלונית נ’ אלמוני) עסק בתביעה שהגישה אלמנה, בעלת המשק החקלאי, כנגד בנה וכלתה. בתביעה, דרשה האם כי בית המשפט יצהיר שלבנה וכלתה אין זכויות במשק ולכן עליהם לעזוב. הבן מתגורר במשק מאז לידתו במשך 50 שנה, כאשר מתוכן 20 שנה ביחד עם משפחתו בבית הנוסף שבנו הוריו במשק. עיקר המחלוקת עסקה בסוגיה האם הבן ואשתו מונו כבנים ממשיכים על-ידי האם ובעלה המנוח.

בהתאם להליך המינוי של בנים ממשיכים, על ההורים, בעודם בחיים, להגיש טופס התחייבות החתום על ידם ועל-ידי הבן/בת המיועדים. על גבי הטופס, יש לציין את עמדת האגודה השיתופית ולקבל את אישור הסוכנות היהודית. הסוכנות מעבירה את הטופס המאושר על ידה לרמ”י, אשר מוודאת כי הומצאו לה המסמכים הדרושים ומציינת ברישומיה שקיימת התחייבות למינוי בן ממשיך. בשלב השני, לאחר פטירת ההורים, פונה הבן הממשיך יחד עם הסוכנות לרמ”י בצירוף תעודת הפטירה לצורך העברת הזכויות במשק על שמו.

השופטת ציינה כי לרמ”י ולסוכנות מעמד שונה בכל הנוגע לאישור מינויים של בנים ממשיכים במשק חקלאי. אישור הסוכנות למינוי הבן הממשיך הוא עקרוני וקריטי לתוקפו של המינוי ואילו האישור של רמ”י הוא פרוצדוראלי בלבד. נקבע בעבר כי היעדר הרישום בספרי רמ”י לא פוגע בתוקפו של המינוי. במקרה שבענייננו, האם ובעלה המנוח אמנם הגישו מסמכים למינוי הבן הממשיך, אולם לא קיבלו את אישור הסוכנות. עם זאת, קבעה השופטת כי המסמכים מהווים התחייבות לתת מתנה בהתאם לחוק המתנה. על-פי חוק זה, כל עוד מדובר רק בהתחייבות ולא במתנה שכבר ניתנה, ישנם תנאים בחוק שבהם נותן המתנה יכול לחזור בו.

על-פי חוק המתנה, רשאי הנותן לחזור בו מהתחייבותו לתת מתנה עקב “התנהגות מחפירה” (כלשון החוק) של מקבל המתנה כלפי הנותן או כלפי בן-משפחתו. האם הצהירה כי התנהגותם המחפירה של בנה וכלתו באה לידי ביטוי בכך שהם לא משלמים את התשלומים החלים על המשק, בהפעלת לחץ נפשי עליה, בהטלת חרם עליה ובבנייה בלתי חוקית במשק. בית המשפט קבע כי אין ממש בטענותיה של האם וכי הייתה כוונה של ההורים, עליה הסתמך הבן ואשתו, למנות אותם כבנים הממשיכים במשק. הבטחה זה ניתנה להם באופן גלוי, כלפי יתר בני המשפחה וכלפי אנשי המושב וחברי האגודה, ולכן החליט בית המשפט לדחות את התביעה.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34, 9214913
תל אביב: רחוב יהודה ונח מוזס 13 (בית אגיש רבד), 6744252.

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן