עתירה לבג"צ – מנדלבליט לא עדכן נוהל, בניגוד לפסיקה / סרוגים

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בשם משמר הדמוקרטיה, הגיש משרדנו עתירה לבג"צ כנגד הנוהל המאפשר למשטרת ישראל להגביל או למנוע הפגנה בהתאם ל-"תוכן" שלה.

בשם משמר הדמוקרטיה הישראלית הגיש משרדנו ביום 14 במרץ 2021 עתירה לבג"ץ בדרישה לחייב את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואת היועצת המשפטית של משטרת ישראל, איילת אבישר, לעדכן את הנחיותיהם בנוגע לחופש ההפגנה והמחאה. זאת, לאחר שהתברר שמשרד המשפטים והמשטרה לא עידכנו את ההנחיות על אף פסיקות בג"ץ בנושא זה בשנים האחרונות, ובפרט פסק הדין העקרוני שעסק בהפגנות המחאה נגד היועץ המשפטי עצמו, בכיכר גורן בפתח תקוה.

 

בשנת 2017 קבע בג"ץ כי הנווהל המשטרתי המאפשר למשטרה להגביל או למנוע הפגנות ותהלוכות אך ורק על בסיס תוכן ההפגנה, ולא למשל בגין שלום הציבור, בטחון וכיו"ב – אין לו מקום במשטרים דמוקרטיים. 

 

בית המשפט העליון הורה ליועץ המשפטי ולמשטרה לעדכן את הנחיותיהם בשל כך – אך הדבר לא בוצע, על אף שבמהלך שנת 2018 הודיע משרד המשפטים כי הוא מצוי בשלבים האחרונים של עדכון הנחיותיו. לטענת משמר הדמוקרטיה, לא ייתכן שהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שיש להן מעמד מחייב כלפי רשויות השלטון, לא ישקפו את המצב המשפטי הנוהג כפי שנפסק על ידי בית המשפט העליון, ובמיוחד בתקופה הנוכחית, המדגישה את חשיבותה של הזכות לחופש ההפגנה והמחאה.

לכתבה המלאה באתר סרוגים – לחצו כאן

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן