עתירה נגד חוק החילופים / מעריב

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בג"צ מורה למדינה לנמק מדוע אין לבטל את החקיקה המסדירה את ממשלת החילופים

 

באמצע נובמבר 2020 נתן בג"צ צו על תנאי בעקבות עתירת משמר הדמוקרטיה הישראלית, שבה היה מעורב משרדנו, וקבע דיון מורחב בהרכב של 9 שופטים.

 

בעתירה שהוגשה על-ידי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית נטען כי תיקון מספר 8 לחוק יסוד: הממשלה הקובע את ממשלת החילופים בטל ואינו חוקתי משום שהוא חוק רטרואקטיבי המשנה באופן מהותי את ההוראות הנוגעות לאופן שבו תתקיימנה הבחירות לכנסת.

 

כמו כן, העתירה טענה כי התיקון אינו חוקתי ומשום כך בטל היות שהוא מעניק חסינות לשר הנושא בתואר "ראש הממשלה החלופי" מפני העברה מכהונה נוכח כתב אישום חמור התלוי ועומד נגדו, בשל העובדה שראש הממשלה אינו רשאי לפטרו. 

 

בעתירה הודגש כי התיקון העקיף לחוק יסוד: הכנסת שהתקבל במסגרת אותו תיקון לחוק – משנה את תקופת כהונתה של הכנסת ה-23 לאחר קיום הבחירות, תוך פגיעה ברצון הבוחר, ותוך הגבלת שיקול דעתם של רוב חברי הכנסת לבטל את פיזור הכנסת לאחר 3 שנים תוך פגיעה בעיקרון שבתקופת בחירות מכהנת ממשלת מעבר המחויבת בריסון.

 

וכך, כתבנו בעתירה:

 

"עתירה זו אין עניינה בהפרת הבטחה לבוחרים או שינוי אידיאולוגי. עתירה זו מכוונת נגד שינוי כללי המשחק הדמוקרטי בדיעבד – מאחר שהכנסת לא הצליחה להרכיב ממשלה נורמלית בהתאם לכללי המשחק הנוהגים. שינוי כללים אלה איננו סתמי ואיננו שולי – הוא הופך הפסד לניצחון."

 

"הכנסת משקפת את רצון הבוחרים, הבוחרים בחרו בכנסת כדי שתקים ממשלה, על פי חוק יסוד: הכנסת. באה הממשלה בפני הכנסת ואומרת 'מצטערת, ממשלה כמו שקיוויתם לה לא הצלחנו להקים, אבל יש לנו הפתעה – הצלחנו להקים ממשלה אחרת, ממשלה נפלאה שלא חלמתם עליה – ממשלת חילופים'.

 

"אומרים הבוחרים, 'השתגעתם, בחרנו בכם כדי שתקימו ממשלה נורמלית שאנחנו מכירים 72 שנים ואתם מביאים לנו עגל בעל שני ראשים, לכו לכם כאשר באתם, נכשלתם להקים ממשלה, אחד דינכם פיזור ואחד גורלנו לבחור שוב, ולקוות שהפעם נבחר כנסת שבלי קונצים ובלי הפתעות תקים ממשלה התואמת את הממשלה הקבועה בחוק היסוד'".

 

"בהרכבת ממשלת החילופין שינתה הכנסת את כללי המשחק, לפני שהסתיים המשחק. על פי הכללים של המשחק,שהיו תקפים בעת התחלת "משחק הבחירות", הכנסת הפסידה, היא הייתה חייבת להתפזר כי לא הצליחה להרכיב ממשלה. על פי הכללים החדשים המאפשרים לכנסת להרכיב ממשלה שונה של שני ראשי ממשלה וכו'. הכנסת מנצחת, היא אינה חייבת להתפזר היא יכולה
להשביע ולתת אמונה בממשלת החילופים ולהמשיך לכהן".

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן