חוק פיצול דירות צמודות קרקע

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

חוק פיצול דירות צמודות קרקע / עו”ד אוהד שפק

בשבוע שעבר (07.08.2017) פורסם חוק פיצול דירות צמודות קרקע (או בשמו המקצועי תיקון מס’ 117 לחוק התכנון והבנייה).

חוק זה, שייכנס לתוקף בתחילת נובמבר, נועד לסייע למצוקת הדיור והמחסור החמור בהיצע דירות קטנות לשוכרים. החוק שהתקבל לאחר כמה חודשי דיונים מאפשר לוועדה מקומית לתכנון ובנייה לתת הקלה בנוגע למגבלה על מספר יחידות הדיור, בדרך של פיצול דירה קיימת בכפוף למספר תנאים.

  • הדירה אותה מבקשים לפצל היא דירה צמודת קרקע, משמע דירה על מגרש שלפי ייעודו מיועד לבניית ארבע דירות לדונם לכל היותר, ושאין מעליהם או מתחתיהם דירה נוספת.
  • שטח אותה דירת צמודת קרקע, אותה מבקשים לפצל, הוא לפחות 120 מ”ר.
  • שטח דירת המגורים שתתווסף לא יפחת מ-45 מ”ר והיא תכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים.

אותה דירת מגורים חדשה שהתווספה בעקבות הפיצול תשמש להשכרה בלבד או למגורי קרוב (בן זוג, הורים, סבים וסבתות, ילדים, אחים ובני זוגם), אולם לא יהיה ניתן להעביר את הבעלות לאותו קרוב. כמו כן, השימוש ביחידת הדיור החדשה יהיה אך ורק למגורים ולא ניתן יהיה להשתמש בה כמשרד או כקליניקה למשל.

החוק יחול אך ורק על בתים צמודי קרקע בערים (ולא על בניינים) ולא יחול במושבים ובקיבוצים, שבהם מוגבלות מספר יחידות הדיור בכל נחלה במסגרת תוכנית מתאר ארצית (תמ”א) 35. לאחר משא ומתן עם הרשויות המקומיות, הוחלט בחוק כי המפצלים ישלמו היטל השבחה מופחת של עד שני שלישים בלבד מסך ההיטל המלא, כאשר שליש ראשון ייגבה בעת פיצול הדירה ושליש נוסף ייגבה רק אם וכאשר יחליט בעל הנכס למכור את הנכס (הכולל בתוכו לאחר הפיצול שתי יחידות דיור) ובכך לממש את עליית ערכו.

במהלך הדיונים בחוק, הוחלט כי בעת הפיצול ניתן יהיה להפוך שטח של עד 60 מ”ר המוגדר כמרתף לשטח עיקרי לצורך בניית יחידת המגורים הנוספת. כמו כן, נקבע כי ניתן יהיה לעשות שימוש גם בשטח המוגדר כמחסן (עד גודל של 7.5 מ”ר).

באשר לסוגיית המיגון של היחידות המפוצלות נקבע כי בבתים שבהם יש ממ”ד, תוכל הרשות המקומית לבקש מבעל הנכס לבצע שיפור מיגון גם ביחידה המפוצלת. בבתים בהם אין ממ”ד יסתמכו דיירי הדירה המפוצלת, כמו גם דיירי הדירה הראשית, על פתרונות קיימים עבור התושבים באיזור, כדוגמת מקלטים ציבוריים.

ההערכה בשוק הדיור היא שעשרות אלפי בעלי בתי צמודי קרקע ינסו כעת להכשיר את הדירות שפוצלו עוד בטרם נחקק החוק ובכך להשביח את הנכסים.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34, 9214913
תל אביב: רחוב יהודה ונח מוזס 13 (בית אגיש רבד), 6744252.

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן