פתרונות לבעלי העסקים ולשוכרים

תוכן עניינים

גורמי הממשל בישראל צריכים לקחת דוגמה ממדינות אחרות ולהציע פתרונות לבעלי העסקים ולשוכרי הדירות אשר מתקשים לשלם את דמי השכירות והארנונה עקב משבר הקורונה.

השלכות מגיפת הקורונה ניכרות בכל פינה במדינת ישראל והדבר משפיע בצורה משמעותית על המשק הישראלי ועל עסקים רבים. בעקבות ההנחיות של משרד הבריאות נסגרו מסעדות, פאבים, בתי קולנוע, אולמות אירועים, קניונים, מוסדות חינוך ועוד.

 
רבים מבעלי העסקים טוענים שבמצב זה אין הם מסוגלים לשאת בדמי השכירות החודשיים או לחילופין כי אין צריכים לשאת בדמי השכירות היות ואין הם יכולים להשתמש, הלכה למעשה, בעסקים שלהם (למעט מסעדות למשל המפעילות משלוחים). כמו כן, שוכרי דירות רבים שאיבדו את מטה לחמם ואינם יכולים לשאת בנטל השכירות וצפויים להפר את חוזה השכירות שלהם.
 
כמעט מדי ערב אנו מתבשרים על הטבות כאלו ואחרות – בין אם מענקים לעצמאים על-פי קריטריונים מוגדרים ובין אם מענק לקשישים ולהורים לילדים. לאחרונה אף פורסם כי משרד המשפטים החליט להקים צוות משפטי בין-משרדי שיעסוק בחקיקה הקשורה ל-"כח עליון" וינסה לקבוע צעדים ממשלתיים בנוגע להפרות חוזים – בכדי למנוע הצפה של תביעות בבתי המשפט כאשר יסתיים המשבר.
 
בכל הנוגע להשטחת העקומה ולצעדי המניעה הננקטים בישראל, מתהדרים גורמי הממשל בהשוואות למדינות כאלו ואחרות ולא אחת נשמעים משפטים כדוגמת להידמות לדרום קוריאה ולנסות כמה שאפשר שלא נגיע למצב הקיים באיטליה או בספרד.
 
טוב יעשה הצוות המשפטי הבין-משרדי שהוקם בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט אזרחי, עו"ד ארז קמיניץ, אם יסתכל גם בנושא הזה כלפי חוץ ויקבל השראה מצעדים בהם נקטו מדינות אחרות.
 
ב-15 במרץ הודיעה ממשלת ספרד על מצב חירום וסגר כמעט מלא על כל התושבים. במטרה להקל על שוכרי הדירות, אישרה ממשלת ספרד בסוף מרץ צו מיוחד הקובע כי גוף המחזיק ב-10 נכסים ויותר יידרש להעניק לשוכרים בנכסיו אחת משתי הטבות – דחייה של 4 חודשים בתשלום דמי השכירות, אותו יידרשו לשלם השוכרים תוך 3 שנים או הנחה משמעותית בגובה של 50% מסכום השכירות באופן מיידי למשך 6 חודשים. לגבי בעלי נכסים שבבעלותם פחות מ-10 דירות, יוכל השוכר להגיש בקשה להקלה בתשלום שכר הדירה, ואם בעל הנכס יסרב, יוכל השוכר לקבל הלוואה ללא ריבית בערבות מדינה ל-10 שנים שתוחזר רק בסוף התקופה.
 
באנגליה, נחקק חוק וירוס קורונה אשר הקפיא את היכולת של בעלי הבתים לנקוט הליכי פינוי כנגד שוכרים עסקיים שלא ישלמו את דמי השכירות.
 
בסינגפור הוגשה הצעת חוק שקובעת כי אי-תשלום של דמי השכירות ב-6 החודשים הקרובים לא תהווה הפרה של החוזה בין הצדדים, ובגרמניה נקבע כי אי-תשלום דמי השכירות עד 30 ביוני לא תהווה עילה לפינויו מהנכס.
 
בכלי התקשורת פורסם כי הוועדה מתכוונת להתייעץ עם גורמים שונים באקדמיה ובמשפט בכדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר בסוגיה הסבוכה וכי הוועדה תבצע "שימוע של גורמים רלוונטיים מהציבור כמקובל". אם יש משהו שלמדנו מטיפול במשבר הקורונה, שהמקובל לא תמיד היא הדרך הנכונה ויש גם ללמוד מהניסיון ומדרכי הפתרון של מדינות אחרות.
עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן