רובע 3 / רחביה

תוכן עניינים

היטל השבחה הוא מס המשולם לרשות המקומית על-ידי מי שהתעשר בעקבות פעולות תכנון של הוועדה המקומית לתכנון ובניה, כשתוצאה מכך השביחו את נכסי הנדל"ן של בעל הנכסים.

 

גובה ההיטל הוא מחצית מעליית השווי של נכס המקרקעין בעקבות התוכנית המשביחה – ומכאן גם שמו, בגין ההשבחה שנעשתה על נכס המקרקעין.

 

בשכונת רחביה שבירושלים וברובע 3 בתל אביב (גבולות אוסישקין-הירקון-בוגרשוב/מרמורק-אבן גבירול) אושרו בהתאמה 2 תוכניות משביחות – בשנת 2015 בירושלים ובשנת 2018 בתל אביב.

בתל אביב, התוכנית נועדה כדי לאפשר פעילות של התחדשות עירונית במרכז העיר תוך שהוועדה ביקשה להקל על הליכי הוצאת היתרי הבניה ובתוך כך גם לשמור על האופי האדריכלי של תל אביב. בירושלים, מדובר באיזור בעל חשיבות היסטורית, והוועדה ביקשה לשמור על אופיה של השכונה אך באותו זמן לענות על צרכי הדיור.

 

לגבי רובע 3 בתל אביב, קבעה הועדה כי התוכנית הכניסה וודאות לעקרונות של תוכנית לפי תמ"א 38, וכי לעירייה שיקול דעת נמוך בכל הנוגע למתן היתרי בניה מכח תוכנית זו, ולכן לאור הוודאות – יש להטיל היטלי השבחה מכח התוכנית החלה על רובע 3.

 

הוועדה בירושלים קבעה, לעומת זאת, כי היות ותוכנית רחביה קובעת שהיא זו שתהווה את מדיניות התכנון בנוגע לבקשות להיתר בניה מכח תמ"א 38, הרי שיש שיקול דעת רחב למוסד התכנון בעת אישור הזכויות, ולכן – ישנה אי ודאות בנוגע לקבלת זכויות בניה נוספות. בלשון אחר, מדובר בזכויות צפות אשר בעלי הדירות אינם יודעים אם יקבלו את זכויות הבניה הנוספות או מתי יוכלו לממש את הפוטנציאל לבנייה נוספת בנכסים שלהם.

 

המשמעות היא שבעלי נכסים אשר ימכרו את דירותיהם ברובע 3, יידרשו לשלם היטל השבחה לעיריית תל אביב בהיקפים של מאות אלפי שקלים בגין זכויות הבניה, שלטענת הוועדה הן זכויות וודאיות. לכן, ההיגיון אומר כי המוכרים "יגלגלו" את סכום היטל ההשבחה על הקונים.

 

לעומת זאת, תושבי שכונת רחביה שימכרו את דירתם לא יחויבו בתשלום היטל השבחה לאור הפסיקה האחרונה. סביר רק להניח שהעניין יגיע לבית המשפט העליון או לכנסת, אשר יידרשו לתת את המילה האחרונה בעניין זה.

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן