שריפה בדירה – שוכרים

תוכן עניינים

שריפה שפרצה בדירה שכורה - האם השוכרים אחראים? מי ישלם את הנזק?

 

בית המשפט השלום בקריות דחה תביעה שהגיש בעל דירות בבניין מגורים בקרית ביאליק נגד שוכרת בגין נזקים שנגרמו על ידי שריפה שפרצה בדירת המגורים עקב כשל חשמלי במקרר השייך לשוכרת, וקבע כי השוכרת אינה אחראית לשריפה ובהתאם לא חייבת בתשלום נזקי השריפה ואף לא בתשלום דמי שכירות בגין החודשים בהם הייתה מנועה מלעשות שימוש בדירה עקב עבודות השיפוץ עקב השריפה.באישון ליל, התעוררה משנתה ג'אנה גויכמן למשמע רעשים מוזרים. היא ניגשה למטבח שבדירת המגורים שהושכרה לה במשך 11 שנים, כדי לבדוק מה מקור הרעש, ולפתע פרצו לעברה להבות ועשן. שירותי הכבאות שהוזעקו למקום כיבו את האש, אולם השריפה כילתה את הדירה – על תכולתה, ואף גרמה נזק לדירה הסמוכה שגם היא מצויה בבעלות בעל הדירה שהושכרה לג'אנה. 

 

לימים התברר כי השריפה פרצה עקב כשל חשמלי בכבלים של המקרר שהיה בבעלות ג'אנה. לאחר אירוע השריפה, עזבה את ג'אנה את הדירה וחדלה לשלם דמי שכירות.


אי לכך, הגיש  מר ניר קדם   בעל הזכויות ב-2 הדירות שניזוקו בשריפה – תביעה כנגד ג'אנה.

בתביעתו, דרש קדם לחייב את ג'אנה לפצותו בגין הנזק שנגרם ל-2 הדירות שבבעלותו ובגין נזקים נלווים בסך של 273,217 ₪.

 

סכום זה כלל בין היתר את: עלויות שיפוץ הדירה (סך של 235,922 ₪); דמי שכירות שלא שולמו בגין 8 חודשים (סך של 12,800 ₪); הוצאות ותיקונים לדירה הסמוכה (סך של 18,300 ₪)עלויות תיקון ששילם התובע לחברת החשמל עקב השריפה (סכום של 6,195 ₪) וכן פיצוי בגין עוגמת נפש והפסד ימי עבודה בשל שיפוץ הדירות (סך של 50,000 ₪).

 

לטענת מר קדם, השריפה פרצה בשל רשלנותה של ג'אנה, בין היתר בכך שהחזיקה מקרר לא תקין מבלי שוידאה את תקינותו, בניגוד למצופה משוכר זהיר וסביר ובשל כך יש לחייבה בגין הנזק שנגרם עקב התרשלותה, בהתאם לפקודת הנזיקין. 

 

בנוסף, טען קדם כי ג'אנה הפרה את הוראות הסכם השכירות עת עזבה את הדירה לאחר אירוע השריפה, מבלי לפנות ולהשיב את הדירה לבעלים כשהיא במצב תקין ולאחר ששילמה את מלוא דמי השכירות לתקופה הנקובה בהסכם השכירות. 

 

מנגד, טענה ג'אנה בין היתר כי לא התרשלה במילוי חובותיה כשוכרת וכי לאחר אירוע השריפה היא נפגשה עם בעל הבית ושאלה מתי יתקן את הדירה, כדי שתוכל לחזור אליה, והוא הודיע כי אין בכוונתו לתקנה, שכן מתוכנן להרוס את הבית במסגרת פרויקט של פינוי בינוי.  


בית משפט השלום בקריות דחה את התביעה וקבע כי ג'אנה אינה אחראית לאירוע השריפה, וכי היא לא התרשלה במילוי חובת הזהירות החלה עליה כשוכרת.

 

לעניין זה, קבע בית המשפט כי לא היה על ג'אנה לנקוט בפעולה יזומה לבדיקת המקרר ולא ניתן לזקוף לחובתה מחדל שגרם לשריפה. שכן, בשונה מסטנדרט הזהירות המקובל בשימוש בתנור חשמלי למשל – הטיפול והתחזוקה של מקרר, אינם נושא של חוק או תקנות ואין מדובר במקרה שבו די בניסיון החיים או ההיגיון הבריא, כדי לקבוע נורמת זהירות הנדרשת ממי שמחזיק במקרר.

 

במילים אחרות – השאלה כיצד ובאיזה אופן יש לתחזק מקרר ביתי כדי למנוע שריפה אינה ענין של ידיעה שמצופה משוכר סביר לדעת.

 

עוד קבע בית המשפט כי אין לחייב את ג'אנה בתשלום דמי שכירות עבור החודשים שלא שולמו, בהם לא התגוררה בפועל בדירה, וגם לא בנזקים שנגרמו בדירה מכוח סעיף השבת המצב לקדמותו הקבוע בחוזה השכירות. זאת, משום שאירוע השריפה, היקף הנזק והזמן שנדרש לצורך הכשרת הדירה למגורים מחדש, סיכלו את האפשרות לקיים את הסכם השכירות ופגעו בליבת ההסכם שהינה למעשה אפשרות השימוש בדירה המושכרת.(להרחבה קראו ת"א 25907-01-20 קדם נ' גויכמן)

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן