תמ"א 38 החדשה – בדרך להפוך לחוק

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

התוכנית החדשה לחיזוק מבנים - שצפויה להחליף את תוכנית תמ"א 38 - עברה קריאה ראשונה בכנסת ומקודמת לקריאה שנייה ושלישית

 

כזכור, בסוף שנת 2019 הודיעה המועצה הארצית לתכנון ולבניה על סיומה של תמ"א 38 באוקטובר 2022. הוחלט כי ועדה מקומית לתכנון ובניה תוכל להאריך את תוקף יישום תוכנית התמ"א בשטחה עד 18 במאי 2025.

 

בנובמבר 2020 פורסם תזכיר חוק ליצירת מסלול חלופי לתמ"א 38, אולם הוא נזנח ובנובמבר 2021 הועלתה הצעת חוק התכנון והבניה (תיקון מס' 136) (תכנית לעמידות בפני רעידת אדמה ותכנית הכוללת הוראה להקניית הבעלות בחלק ציבורי), התשפ"ב-2021 הכוללת תוכנית חדשה שתחליף את תמ"א 38. הצעת החוק עברה קריאה ראשונה בתחילת דצמבר 2021 ובימים אלה (סוף פברואר) מקודמת בוועדות הכנסת לקריאה שנייה ושלישית.

 

על-פי הצעת החוק, יורחבו הסמכויות של הוועדות המקומיות לתכנון ובניה לאשר תוכניות חיזוק עבור מבנים בודדים – בניין שלפחות 80% משטחיו משמשים למגורים, היתר הבניה לבנייתו ניתן לפני שנת 1980, לא בוצעו בו עבודות חיזוק לפי תמ"א 38 והוא בן 2 קומות לפחות עם 2 דירות.

 

הצעת החוק כוללת מספר מסלולים לחיזוק מבנים:

 

  • הריסה ובנייה מחדש – במסגרת מסלול זה ניתן יהיה להגדיל את השטח המותר לבנייה לעד 400% מסך שטחי הבנייה הקיימים – כלומר זכויות בנייה פי 4 מהקיים כאשר שטח הממ"דים וזכויות בניה מתוכניות מאושרות אחרות ייכללו כבר בפנים. במסלול זה אין הגבלה על גובה הבניין החדש. במסלול זה יתאפשר גם להגדיל את שטחי הבנייה מתחת לאדמה לעד פי 3 משטח המגרש.

  • חיזוק הבניין – לפי מסלול זה ניתן יהיה להגדיל את השטח המותר לבנייה ב-200% מסך שטחי הבנייה הקיימים. הגשת תוכנית במסלול זה תדרוש חוות דעת של מהנדס הוועדה כי עדיף לחזק את המבנה ולא להרוס אותו ולבנות מבנה חדש – וזאת עקב מצבו של המבנה, המגרש והסביבה שלו.

  • הוספת שטחי בנייה במגרש אחר – במסלול זה תהיה סמכות לוועדה המקומית לתת למגרש שמצוי בו מבנה הטעון חיזוק וגם למגרש אחר שאין בו מבנה שטעון חיזוק להגדיל את שטחי הבנייה במגרש האחר ולהוסיף ממ"ד לכל אחת מהדירות. שיעור ההגדלה של זכויות הבניה במגרש האחר, מעל הקרקע, יהיה עד 100% מסך שטחי הבנייה הקיימים במבנה הטעון חיזוק.

 

בנוסף למסלולים אלו, הצעת החוק כוללת מספר שינויים מרכזיים כדוגמת לאפשר לוועדות לסטות מהוראות שנקבעו בקשר לחניה, ולמעשה להפחית את מספר מקומות החניה הנדרשות לפי חוק.

 

היטל השבחה – להבדיל מהפטור הגורף הניתן מתשלום היטל השבחה לפרויקט של תמ"א 38, הצעת החוק קובעת כי תהיה חבות בהיטל השבחה בהיקף של 25% מההשבחה. היטל השבחה הוא מס המוטל על-ידי הרשות המקומית על בעל נכס שהשביח את הנכס שלו כתוצאה מעליית שווי הנכס בשל אישור תוכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג.

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן