תשלום דמי תיווך למתווך פיננסי

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בית משפט השלום בפתח תקווה קיבל תביעה לתשלום דמי תיווך שהגיש מתווך פיננסי שסייע ותרם לסגירת עסקה למימון פרוייקט נדל"ן למרות שהמתווך לא מחזיק ברשיון לתיווך במקרקעין וקבע כי חוק המתווכים במקרקעין לא חל על מתווכים פיננסיים המקשרים בין גורמים בעלי הון לבין יזמים.

 

זוג יזמים בתחום הנדל"ן (האחד – בעלים של חברת הזנק בתחום ניהול פרויקט בנייה ובעל עבר עשיר בתחום הנדל"ן היזמי ובתחום ההתחדשות העירונית; והשני – עוסק בפרויקטים בתחום הנדל"ן בצפון הארץ), פנו למנהל בענף החיתום וההנפקות המתמחה בבנקאות להשקעות בענף הנדל"ן, על מנת שיעניק להם "שירותי תיווך פיננסי" – דהיינו סיוע באיתור וחיבור עם גורם מממן להשלמת עיסקה לרכישת קרקע של 2.5 דונם, למטרת פרוייקט בנייה למגורים בהיקף של 140 יחידות דיור, שרצו ליזום.

 

הצדדים הגיעו לכדי הסכמה לפיה ככל שהמתווך הפיננסי ישדך בין יזמי הנדל"ן לבין גורם מממן, הוא יהיה זכאי לקבלת תגמול מבוסס הצלחה.

 

לימים, שידך המתווך הפיננסי בין גורם מממן לבין היזמים, אולם עקב קשיים תזרימיים, מתווה עסקת המימון השתנה מעט והסכם המימון נכרת בסופו של דבר בין הגורם המממן לבין אחד היזמים בלבד.

 

על אף שנחתם ההסכם, היזמים התנערו מחובתם לשלם דמי תיווך למתווך הפיננסי.

 

בעקבות סירובם של היזמים לשלם את דמי התיווך, המתווך הפיננסי הגיש כנגדם תביעה בדרישה לקבלת תשלום שכר טרחתו כמוסכם.

 

את סירובם והתנערותם מתשלום שכר הטרחה תלו היזמים – בין היתר – בהוראות חוק המתווכים במקרקעין, הקובע כי חל איסור על עיסוק בתיווך ללא רישיון. כן החוק דורש תנאים פורמליים קשיחים של התחייבות בכתב לתשלום דמי תיווך, עם כל הפרטים הנדרשים בה, כתנאים בל יעברו לתשלום דמי תיווך.

 

אולם, בית משפט השלום בפתח תקווה קיבל את תביעת המתווך הפיננסי וקבע כי בנסיבות העניין ולאור מאפייני העסקה והצדדים לה, יש לשלם למתווך הפיננסי  את שכר טרחתו, חרף האיסור שבחוק תיווך מקרקעין.

 

שכן, מדובר בעסקת נדל"ן גדולה, בה שני הצדדים לעיסקה מצויים ובקיאים בתחום הנדל"ן ובעסקי מקרקעין, כשעסקאות מסוג זה נקשרות, פעמים רבות, באמצעות קשרים ומאמץ של מי שעיסוקו הרגיל אינו בתיווך מקרקעין ולכן, מטבע הדברים, גם אין בידו רישיון תיווך.

 

לאור נסיבות אלו ובהינתן אופיים וטיבם של העסקה והצדדים לה, קבע בית המשפט כי כאשר מדובר בסוג עסקאות כגון דא, הנעשות בין אנשים או גופים המצויים בעסקי מקרקעין, כשהמתווך בעיסקה אינו מי שעוסק דרך כלל בענייני מקרקעין וכשהצדדים לעיסקת המקרקעין (או לפחות מי שהתחייב לשלם דמי תיווך), יודעים מראש שהמתווך אינו מורשה על פי חוק המתווכים – וחרף ידיעתם זו – עורכים עימו הסכם לפיו הוא יהיה זכאי לדמי תיווך, יהיה מקום לראות בעיסקת התיווך "עיסקת אקראי", שחוק המתווכים אינו חל עליה ואין באיסורים האמורים בו כדי לשלול את זכאותו לשכר טרחה בגין שירותי התיווך שסיפק.

 

(ראו להרחבה: ת"א 47212-03-20 דוד זהר ואח' נ' אוריאלי ואח')

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Open chat
דילוג לתוכן