בית המשפט חייב משכיר שהחליף מנעול לדלת, לפצות את השוכר בסך של 70 אלף ש"ח

תוכן עניינים

בית המשפט חייב משכיר שהחליף מנעול לדלת הכניסה של דירת מגורים שבבעלותו כדי למנוע כניסתו של שוכר שהפר את הסכם השכירות ולא שילם שכר דירה, לפצות את השוכר בסך של 70 אלף ש"ח.

 

במדינת ישראל מאות אלפי דירות מושכרות מדי שנה. לצורך הסדרת ועיגון היחסים בין השוכר למשכיר, מקובל לערוך הסכם שכירות המפרט את חובותיו וזכויותיו של כל צד בהתאם להסכמות הצדדים ובהתאם להוראות החוק. בין היתר מקובל לקבוע בחוזה השכירות – בדומה לחוזים בתחומים שונים – סעיף המתייחס למועד סיום תקופת השכירות וכן סעיף הקובע באיזה אופן יפעלו הצדדים היה ומי מהם מפר את החוזה או במקרה בו השוכר לא מפנה את הנכס המושכר בזמן.

 

הסכמי שכירות רבים כוללים בתוכם סעיפים לפיהם אם השוכר יפר את ההסכם, למשל אם לא יפנה את הדירה בסוף תקופת השכירות, יוכל המשכיר לנתק את הדירה מחשמל וממים, לתפוס בכח חזקה בדירה ולסלק את ידו של השוכר מהדירה, כולל את הרכוש שלו.

 

סכסוך בין שוכר למשכיר הגיע לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב.


ולדימיר שכר דירה בת"א ממיכאל וחנה. לאחר שפוטר ולדימיר מעבודתו התקשה לשלם את תשלומי שכר הדירה והחשבונות במועדם.

 

מיכאל וחנה, המשכירים, נתנו לולדימיר התראות חוזרות ונשנות כי ישלם את שכר הדירה ואת החשבונות. לא רק שהשוכר לא שילם, אלא שבעלי הבית גילו פעם אחת כי ולדימיר השכיר את הדירה לתקופה מסוימת בשכירות משנה.  

 

לאחר שכל דרישותיהם של בעלי הבית לתשלום שכר הדירה והחשבונות עלו בתוהו במשך חודשים, החליפו מיכאל וחנה ללא כל התראה מוקדמת את מנעול דלת הדירה והשער המוביל לדירה, כשהציוד השייך לשוכר נותר בדירה.

 

ולדימיר לא הצליח לגייס את הסכום שהתחייב לשלם עבור חודשי השכירות שחלפו, ולפיכך נאלץ לעבור לגור בגינה הציבורית הסמוכה לדירה למשך 4 חודשים.

 

בעקבות זאת, הגיש השוכר תביעה כנגד בעלי הבית במסגרתה טען כי אמנם איחר את מועד תשלום שכר הדירה, אך פינויו מהדירה בה התגורר משך כ-17 שנים באמצעות החלפת המנעולים – ללא כל התראה מראש וללא צו שיפוטי, נעשתה שלא כדין;  וכי התנהלותם של מיכאל וחנה מקימה לו זכות תביעה נגדם. עוד טען ולדימיר כי החלפת המנעולים מהווה הסגת גבול במקרקעין ובמיטלטלין (הציוד שבבעלותו ונותר נעול בתוך הדירה) שעוכבו שלא כדין ומהווה פגיעה בגופו, כבודו וקנייננו ומזכים אותו פיצוי בהיקף של 100,000 ש"ח.

בית המשפט השלום בתל אביב קיבל את התביעה וחייב את בעלי הבית לפצות את השוכר, ולדימיר, בסך של 70,000 ש"ח. בהחלטתו, קבע בית המשפט  כי החלפת המנעולים ופינויו של ולדימיר מהדירה בוצעו שלא כדין – גם אם תקופת השכירות על פי הסכם השכירות הסתיימה וגם אם ולדימיר השוכר הפר הפרה יסודית את הסכם השכירות.


בית המשפט אף הבהיר כי מאחר שולדימיר התגורר משך 17 שנה בדירה, אזי לא מדובר בפולש שתפס את המקרקעין ומחזיק בהם שלא כדין. לכן,  הוראות חוק המקרקעין המתירות למחזיק כדין לפעול בכוח במידה סבירה על מנת להוציא ממקרקעין שלו מחזיק שלא כדין בתוך 30 יום מיום תפיסת המקרקעין על ידי אותו מחזיק שלא כדין – אינן תקפות.

בית המשפט נימק את החלטתו וקבע כי במדינת חוק, דרך המלך באמצעותה על משכיר לפעול לפינויו של שוכר, היא על ידי פנייה לבית המשפט בתביעה לפינויו – זאת, בין שמדובר בהסכם שכירות שבוטל מחמת הפרתו על ידי השוכר ובין שמדובר במקרה שתקופת השכירות הסתיימה על פי הוראות ההסכם.

 


לפיכך, לא ניתן להשלים עם מצב בו  משכיר יעשה דין לעצמו ויפנה שוכר ללא הסכמתו. השופט הדגיש כי מתן לגיטימציה להתנהלות כזו מצד משכיר תהווה משום היתר למעשי בריונות, בבחינת כל דאלים גבר ולרמיסת זכויותיו של השוכר.

בית המשפט אף קבע כי גם אם הסכם השכירות היה כולל סעיף שהיה מאפשר למשכיר להחליף מנעול ולהוציא את השוכר מהבית, הרי שלסעיף כזה לא היה תוקף, היות והוא מנוגד לחוק. וזאת, גם אם השוכר הפר את הסכם השכירות ומשום כך המשכיר מבקש לפנותו מן הדירה.

 

(להרחבה קראו תיק אזרחי מס' 32264-01-19 ולדימיר טחורב נגד מיכאל וחנה פליגלמן)


 

עורך דין נדלן ומקרקעין  אוהד שפק
עורך דין נדלן ומקרקעין אוהד שפק

עו"ד שפק, מייסד המשרד, מומחה בנדל"ן ובמיסוי מקרקעין ומלווה עסקאות נדל"ן מורכבות בישראל, באירופה ובארה"ב.
מרצה בפורומים מקצועיים ומפרסם מעת לעת מאמרים וטורי דעה בעיתונות הישראלית ובעיתונות הזרה.
ממייסדי עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית, הפועלת משנת 2019 לקידום עקרונות וערכים דמוקרטיים.
מייצג יזמים ובעלי דירות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי, מייצג זוכים וקבוצות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן ומתמחה בנושאי ירושה, צוואות ועיזבונות. לפרטים ושאלו מוזמנים לצור קשר.
כתובות המשרד: ירושלים רחוב קרן היסוד 34.
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט - קומה 33).
טלפון: 02-6775435

השאר תגובה

תוכן עניינים

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34. 
רמת גן: מנחם בגין 7 (בית גיבור ספורט – קומה 33).

צרו קשר

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן