חידוש הצהרה לזכאות – מחיר למשתכן

עו"ד אוהד שפק
עו"ד אוהד שפק

בעקבות פניות רבות למשרדנו, החלטנו לחדד את ההגדרות הקיימות בתוכנית מחיר למשתכן ביחס לתנאים לקבלת אישור זכאות בפרויקטים השונים של מחיר למשתכן.

 

אישור זכאות – מחיר למשתכן

 

כידוע, הזכאים לקבלת אישור זכאות – המאפשר השתתפות בהגרלות מחיר למשתכן – הם אזרחים ישראלים העומדים בתנאים שנקבעו בהתאם להחלטות הממשלה ומועצת מקרקעי ישראל.

 

ההגדרות חשובות ולרוב עולות עקב הצורך בחידוש הצהרה לזכאות בתוכנית של מחיר למשתכן. כל הזוכים יקבלו בשלב כזה או אחר הודעה ממשרד השיכון לפיה כדי להמשיך את זכאותם בתוכנית, עליהם לחדש את הצהרת הזכאות. זאת, משום שבמרבית המקרים חולף זמן רב בין הצהרת הזכאות לבין הזכייה בפועל והדרישה לחתום על הסכם רכישת דירה. לכן, משרד הבינוי והשיכון פונה לזוכים ולזוכות בשאלה האם חל שינוי במצבם האישי מאז הנפקת אישור הזכאות האחרון?

 

כך, למשל, האם אזרח ישראלי קיבל תעודת זכאות כיחיד וכעת הוא בזוגיות המהווה ידועים בציבור, מאורס הוא נשוי או לחילופין – זוג ישראלי שקיבל תעודת זכאות כזוג וכיום הם אינם בזוגיות יותר.

 

תנאי משרד השיכון בנוגע לקבלת אישור זכאות בתוכנית מחיר למשתכן הם רבים וסבוכים ומוטב לעיין היטב בכל הנהלים והתנאים של משרד השיכון. הרשימה הבאה מציגה רק חלק מההגדרות ואינה באה למצות או לכלול את כל ההגדרות הקיימות.

 

קבלת אישור זכאות – מצב משפחתי + נכסים

 

התנאים לקבלת אישור זכאות – נחלקים למצב משפחתי ולנכסים.

 

באשר למצב משפחתי, ישנן 3 קטגוריות (וכאמור הרשימה הזו קצרה מדי בכדי להכיל את כל התנאים, ומוטב לבחון כל מקרה לגופו תוך מעבר על כל הנהלים וכל התנאים של משרד השיכון, אשר יכולים גם להשתנות מעת לעת):

 

  1. יחיד (רווק/אלמן/גרוש – ההגדרות עוסקות ביחיד מעל גיל 35, יחיד מתחת לגיל 35 שהוא נכה בהתאם להגדרות התוכנית, יחידה בהריון, רווק עם ילד או אלמן עם ילד, גרוש עם ילדים בין אם במשמרות שלו ובין אם לאו, ועוד.

  2. זוג – זוג נשוי המעודכן כנשוי במרשם האוכלוסין, ידועים בציבור (זוג המנהל משק בית משותף), מאורסים המצויים 3 חודשים לכל היותר לפני מועד החתונה לפי אישור הרבנות הראשית ועוד.

  3. נשוי הנרשם כיחיד – נשוי/ידוע בציבור עם תושב זר, נשוי לבן/בת זוג בעלי דירה וחתום עמם על הסכם ממון, אשר מגדיר הפרדת רכוש מלאה, נשוי המציג הסכם ממון המגדיר הפרדה רכושית מלאה בהתאם לאישור הלשכה המשפטית של משרד השיכון, נשוי שעלה ללא בן/בת זוג, פרוד מעל שנתיים ועוד.

 

באשר למצבת הנכסים של הזכאי, התנאים לקבלת אישור זכאות נחלקים למחוסר דיור ולמשפר דיור:

 

  • מחוסר דיור – מי שלא הייתה בעלות ב-3 השנים האחרונות על דירה, מי שיש בבעלותו היום דירה יחידה או קרקע או לחילופין הייתה בבעלותו דירה בשלוש שנים האחרונות ובנוסף עומד בדרישות נוספות (בעלות עד שלישית, קרקע בבעלות היא חקלאית ואין תוכנית מאושרת שמכוחה ניתן להוציא היתר בניה, נכס רשום בבעלות הוא חנות/מחסן, אין לו חלק בקבוצת רכישה ועוד).

  • משפר דיור – מי שיש בבעלותו היום דירה יחידה או קרקע או לחילופין הייתה בבעלותו דירה ב-3 השנים האחרונות ובנוסף עומד בדרישות הבאות: לא היו בבעלותו 2 נכסים במקביל למעלה משנה וכן יש לו בעלות לכל היותר עד שליש בנכס נוסף.

 

 

ההגדרות של משרד השיכון באשר לנשוי הנרשם כיחיד כאשר קיים הסכם ממון אשר מגדיר הפרדת רכוש מלאה תואם את שנקבע בפסק הדין בעניין יגאל שלמי בבית המשפט העליון וכן בפסקי הדין שהגיעו לאחריו.

 

הסכם ממון ומחיר למשתכן

 

עריכת הסכם ממון בכדי לעמוד בנהלי מחיר למשתכן מחייב שילוב של שני תחומי משפט שונים: נהלי תכנית מחיר למשתכן והסכמי ממון, ולכן חשוב מאד לקבל ייעוץ וליווי פרטני. הסכם יחסי ממון בין בני זוג בהקשר זה למעשה מבטא הפרדה רכושית אמיתית בין בני הזוג הבאה לידי ביטוי גם ברכישת הדירה בתוכנית מחיר למשתכן.  

השאר תגובה

אודות

המשרד מתמחה בנדל”ן ובמיסוי מקרקעין, בנושאי ירושה צוואות ועיזבונות, וכן ובליטיגציה בבתי המשפט. המשרד משלב מומחיות בתחומי משפט מגוונים תוך הבנה והיכרות מעמיקה עם הרגולציה בישראל ועם הסביבה העסקית.

כתובות המשרד :
ירושלים רחוב קרן היסוד 34, 9214913
תל אביב: רחוב יהודה ונח מוזס 13 (בית אגיש רבד), 6744252.

פוסטים אחרונים

עקבו אחרינו

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני אנא השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן